birgün

22° AÇIK

ÇEVRE 23.05.2020 06:17

Göl cefa çekerken plajda sefa sürülmez!

Kuraklık tehlikesiyle boğuşan Beyşehir Gölü’nün etrafının yapılaşmaya açılmasına tepkiler sürüyor. Göl Uzmanı Dr. Erol Kesici “Gölde fosil yakıtlarla çalışan teknelere zaten izin yokken marina niye yapılmak istenmektedir?” diye konuştu

Göl cefa çekerken plajda sefa sürülmez!

BUSE İLKİN YERLİ

Türkiye’nin en büyük tatlı su gölleri arasında yer alan Beyşehir Gölü kenarındaki 188 hektarlık alanda yapılması planlanan plaj, marina, kamping alanı, bungalovlar ve çadır kamplı tesislere Göl Uzmanı Dr. Erol Kesici tepki gösterdi. Vahşi sulamanın Beyşehir Gölü’nü kuruma tehlikesiyle karşı karşıya bıraktığını belirten Kesici, planlanan proje hayata geçirilse göldeki ekolojik yaşamda büyük tahribata neden olacağını belirtti.

Geçen ay, göl kenarında yapılacak projeyi Beyşehir Belediye Başkanı Adil Bayındır sosyal medyadan duyurmuş, gölü bitirecek olan projeye yaşam savunucuları tepki göstermişti.

Göl Uzmanı Dr. Erol Kesici de konuya ilişkin yaptığı açıklamada “Göl çevresinde 200’den fazla canlı türü yaşamaktadır. Bölgede 86 bin 855 hektarlık alan 1993 yılında Milli Park ilan edilmiştir. Ortalama 26 metre su seviyesine sahip gölde 3-4 metre kadar düşüş yaşandı. Gölün kurak ve çorak bir havzada bulunduğunun bilinmesine rağmen, vahşi sulama ve çok su isteyen tarım yapılması kuraklığa yol açmıştır” diye konuştu.

Virüs su temizliğinin önemini gösterdi

Covid-19’un içme suyu kaynağı olan göllerin, temiz ve kullanılabilir olmasının ne kadar önemli olduğunu gösterdiğini belirten Kesici “Su insanlar için önemli olduğu kadar; toprak, orman, iklim, doğa, böcek, kuş için de önemli. Su azaldıkça kuraklık artmakta dünyada su krizi yaşanmakta. İçme suları insanları yıkanma yerleri değil, uzaktan bakılacak ‘gözümüz gibi korunacak’ seyir yerleri olmalıdır. İnsanların içme suyu-temiz gıda kaynağı olan göl suyuna sabun şampuan gibi kimyasalların ve kontrol altına almadıkları, ter, ağız- burun salgısı, idrar vb. akıntıların karışması sağlıksızdır. Tarım ve Orman Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan raporda, virüsün suda ne kadar yaşayabildiğine dair korkutan ayrıntılar yer almaktadır” dedi.

gol-cefa-cekerken-plajda-sefa-surulmez-735214-1.

Göllerde yaşanan Kirlilik endişe verici düzeyde

Gölde yaşanan kurumanın yanı sıra kirlilik de endişe verici boyutlara ulaşmış durumda. Göllerde fosil yakıtlarla sürülen teknelere zaten izin verilmediğini marina yapmanın anlamsız ve hiç bir şeye hizmet etmediğini belirten Kesici “Göl cefa çekerken, plajda sefa sürülecek zamanı değildir. Gölde fosil yakıtlarla sürülen teknelere zaten izin yokken marina niye yapılmak istenmektedir?” diye konuştu.

Belediyeye alkış tepkiye dönüştü

Geçen Aralık ayında, Beyşehir Gölü’nün durumuna ilişkin Beyşehir Belediyesi’yle girişimlerde bulunulduğunu, gölün korunması için ilgili bakanlıktan 15 milyon TL ödenek çıkarıldığını belirten Kesici “Çok önemli bir başarı elde edilmişti, alkışlamıştık. Gölü kurtarmak varken böyle bir kararı anlamak mümkün değil. Alkışlarımız yerini tepkiye bıraktı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız