Google, Android kullanan cihazların üreticilerinden lisans ücreti alacak

16.10.2018 22:43 TEKNOLOJİ

Android işletim sisteminin piyasa hakimiyetini kötüye kullandığı gerekçesiyle Avrupa Birliği'nden (AB) 4,3 milyar avro para cezası alan Google, Android kullanan mobil cihazların üreticileriyle yaptığı anlaşmaları güncelledi. Şirket, 29 Ekim tarihinden itibaren uygulamalarını kullanacak mobil cihaz üreticilerinden lisans ücreti talep edecek.

SAMSUNG, HUAWEI GİBİ ÜRETİCİLER ANDROİD'LE UYUMSUZ CİHAZ ÜRETEBİLECEK

Anadolu Ajansı'nın yansıttığı bilgiye göre Google'ın Kıdemli Başkan Yardımcısı Hiroshi Lockheimer, yaptığı yazılı açıklamada, AB'nin kestiği 4,3 milyar avro para cezasının tekrarlamaması için AB Komisyonuna çözüm önerilerinin sunulduğunu kaydetti.Google'ın Android işletim sistemi kullanan akıllı telefon ve tablet gibi mobil cihaz üreticileriyle yaptığı anlaşmaları güncellediğini belirten Lockheimer, Samsung, Huawei gibi üreticilerin Android'le uyumlu olmayan cihaz üretmelerine imkan tanındığını bildirdi.

29 EKİM'DE YÜRÜRLÜĞE GİRECEK

Lockheimer, Android işletim sistemi kullanacak mobil cihaz üreticilerinin Google'ın arama motoru, harita ve e-posta gibi çeşitli uygulamaları için lisans ücreti ödeyeceklerini ifade ederek, söz konusu değişikliklerin 29 Ekim tarihinden itibaren yürürlüğe gireceğini, bunun Avrupa Ekonomik Alanı'ndaki bütün yeni akıllı telefon ve tabletleri kapsayacağını aktardı.

AB, 2016'da Google'ı, Android işletim sistemiyle piyasayı domine etmekle ve rekabet kurallarına aykırı davranmakla suçlamıştı. Suçlama, Google'ın kendi arama ve diğer çeşitli uygulamalarını Android cihazlarda yüklü olarak sunmasından kaynaklanıyordu.