birgün

23° PARÇALI AZ BULUTLU

TEKNOLOJİ 25.06.2020 12:18

Google, artık bütün aramaları kayıt altına almayacak

Google'dan gizlilik konusunda yeni kararlar geldi. Artık yeni kullanıcılar tarafından yapılan her aramanın tam kaydı tutulmayacak. "Otomatik-silme" sistemi Gmail ve Google Photos için geçerli olmayacak

Google, artık bütün aramaları kayıt altına almayacak

İnternetin en çok tercih edilen arama motoru Google, hem web izleme hem de konum geçmişinin 18 ay sonra silineceğini duyurdu. Google CEO’su Sundar Pichai, web izleme ve konum geçmişi gibi bilgilerin 18 ay sonra otomatik olarak silineceğini belirtti.

Ancak bu, Gmail ve Google Photos gibi kişisel içeriği depolamak üzerine tasarlanan servislere uygulanmayacak. Ayrıca sadece yeni hesaplar bu özellikten faydalanabilecek.

CNBC'nin haberine göre; Sundar Pichai, “Ürünlerimizi tasarlarken üç önemli prensibe odaklanıyoruz: Bilgilerinizi güvende tutmak, onları sorumlu bir şekilde ele almak, kontrolü size vermek” dedi.

Bu hamlenin yine de Google’ın insanların bilgilerini depolamasına ve bir şeyler önermesine izin vereceği ancak artık özel verilere erişimin yıllarca sürmeyeceği anlamına geldiği değerlendirmesi yapılıyor. Daha önce, kullanıcılar geçmişlerinin Google tarafından süresiz olarak saklanmasını istemiyorlarsa ayarları kapatmak zorunda kalıyordu. Google, hizmetleri kişiselleştirebilmek gerekçesiyle bu servislerin önemli olduğunu savunuyordu.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız