birgün

18° HAFİF YAĞMUR

TEKNOLOJİ 05.02.2020 09:00

Google, bazı kullanıcıların videolarını yabancı kişilere gönderdi

Google, kullanıcıların depoladığı videoları bir hata nedeniyle yabancı şahıslara gönderdi. Hatadan kullanıcıların yüzde 0,01'inin etkilendiği belirtildi

Google, bazı kullanıcıların videolarını yabancı kişilere gönderdi

Kullanıcıların fotoğraf ve video arşivlerini yedeklemek için kullandığı “Google Fotoğraflar”, platformda meydana gelen bir hata sebebiyle bazı kullanıcıların videolarını yabancı şahıslara gönderdi. Yaşanan durum pek çok kullanıcıda korku yaratmış olsa da teknoloji devi, veri çıkışı hatasını kullanıcıların yalnızca yüzde 0,01’inin deneyimlediğini ve sorunun ortadan kaldırıldığını ifade etti.

Tekno Safari'nin “Android Authority” isimli internet sitesinden aktardığı göre, özellikle Android işletim sistemi kullanıcılarının fotoğraf ve video arşivlerini yedeklemek için kullandığı ve kullanıcılara sınırsız depolama alanı sunan “Google Fotoğraflar”, bir süre önce sistemde meydana gelen bir hata sebebiyle bazı kullanıcıların videolarını ilgisiz kişilere gönderdi. Konuyla ilgili “Jon Oberheide” isimli bir Twitter kullanıcısı, Google ile iletişime geçti. Teknoloji devi, elektronik posta yoluyla kendisine verdiği cevapta 21 ve 25 Kasım tarihleri arasında Google’ın veri servisini etkileyen bir hata meydana geldiğini kabul etti. Şirket, göndermiş olduğu iletide Oberheide’nin hesabındaki birden fazla videonun bu sorundan etkilenmiş olabileceğine işaret etti.

Google, olayın Twitter’da hızlıca yayılmasından kısa bir süre sonra ise “9to5Google” isimli internet sitesine açıklama yaptı. Teknoloji devi, yaptığı açıklamada sorunun hızlıca çözüldüğünü ve platformdaki fotoğrafların meydana gelen hatadan etkilenmediğini belirtti. Yaşanan olay, veri gizliliği ve güvenliğiyle ilgili soru işaretlerini de tekrar gündeme taşıdığı için pek çok “Google Fotoğraflar” kullanıcısında korku yarattı ve şirket kısa bir süre içerisinde eleştirilerin hedefi haline geldi.

Arama motoru devi, konuyla ilgili olarak “Google Fotoğraflar” kullanıcılarının yüzde 0,01’inden daha azının meydana gelen hatadan etkilendiğini belirtti. Şirket tarafından bahsedilen rakamın, küçük gibi görünmesine rağmen 1 milyar kullanıcı arasında bile 100 bin kişiye tekabül ettiği bildirildi.

Google, sorundan etkilenen video sayısıyla ilgili ayrıntılı bilgi vermedi

Oberheide, Twitter’da yaptığı ilk paylaşımdan yaklaşık 10 saat sonra bir tweet daha attı. Yaptığı paylaşımda Google tarafından kendisine ulaştırılan yeni elektronik postaya yer veren kullanıcı, teknoloji devinden kaç videonun bu sorundan etkilendiğine dair detaylı bilgi istediğini belirtti. Yaşanan problem sebebiyle kullanıcılarından özür dileyen Google’ın, bu talebi “Ne yazık ki size sorundan etkilenmiş videoların tam listesini sunamayız” şeklinde yanıtlaması ve detaylı bilgi paylaşımında bulunmaması dikkat çekti.

Çağrı
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol