birgün

0° HAFİF KAR DUŞU

Google’da trend ‘AKP’den istifa’

SİYASET 21.09.2022 06:30
Google’da trend ‘AKP’den istifa’ Fotoğraf: Depo Photos
Abone Ol google-news

Emre YILDIRIM

Günden güne toplumsal desteği azalan AKP’de istifalar da beraberinde geliyor. Yargıtay’ın en son Mayıs ayında güncellediği ‘siyasi partilerin üye sayıları’ listesinde yer alan verilere göre, AKP’nin 44 bin üye kaybı ile kurulduğu günden bugüne en çok üye kaybına uğraması kayıtlara geçti. Yargıtay 4 aydır partilerin güncel üye sayılarını gösteren verileri güncellemedi. Google arama verileri AKP ile ilgili yapılan aramalarda istifa yöntemlerini arayanların sayısında patlama olduğunu gösteriyor. En çok arananlar arasında ‘AKP üyelik iptali’ başı çekiyor.

Dünyanın en çok kullanılan arama motoru Google’da kullanıcıların popüler olarak arattığı kelimeleri tespit etmek mümkün. 12 aylık arama trendlerine bakıldığında özellikle son 3 aydır Google, ‘AKP üyelik’ ve AK Parti üyelik’ kelimeleri aratıldığında bu aramaları ‘iptal’ kelimesi ile tamamlıyor. Bu durum gösteriyor ki AKP’den istifa etmek isteyen üyelerin yöntem arayışında anlamlı bir yükseliş var.

Biraz daha detaylı incelendiğinde bu tezi doğrulayan veriler ortaya çıkıyor. 12 ay önce ‘AKP üyelik iptal’ kelimelerinin Google arama oranı 100 üzerinden 45 puan ile dördüncü sırada yer alırken son 6 aylık ve 3 aylık aramalara bakıldığında 100 üzerinden 100 puan alarak birinci sıraya yerleşmiş durumda. Özellikle son 7 günlük aramalara bakıldığında ‘ak parti üyelik iptali’ araması yüzde 70’lik artış ile aranma hacmini daha da artırarak zirvedeki konumunu sürdürüyor.

Seçime doğru AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ’küskün partililerin kapısını çalma’ çağrıları da yanıtsız kalırken internet aramaları da ortaya koyuyor ki AKP’den kaçış trendi artarak devam edecek.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol