birgün

23° PARÇALI AZ BULUTLU

TEKNOLOJİ 17.12.2019 16:25

Google krizi büyüyor: Samsung Türkiye'ye yeni telefon sevkiyatını durdurdu iddiası

Rekabet Kurumu’nun Google ile anlaşamamasıyla ortaya çıkan kriz, telefon üreticilerinde de etki gösterdi. Samsung’ın Türkiye’ye yeni telefon sevkiyatını durdurduğu iddia edildi

Google krizi büyüyor: Samsung Türkiye'ye yeni telefon sevkiyatını durdurdu iddiası

Güney Kore merkezli teknoloji üreticisi Samsung, Rekabet Kurumu’yla anlaşamayan Google'ın Türkiye'de Android lisansını iptal etmesiyle birlikte Türkiye telefon pazarını yakından ilgilendiren önemli bir karar aldı. Şirkete yakın kaynakların iddiasına göre Samsung, gelecek yıl itibarıyla Türkiye'ye yeni telefon getirmeyecek, telefon sevkiyatını sorun düzelene kadar durduracak.

Hürriyet’te yer alan ‘özel haber’e göre, Samsung'a yakın kaynaklar, şirketin Android lisansının iptal olmasının ardından 16 Aralık itibarıyla Türkiye'ye telefon sevkiyatını durdurma kararı aldığını belirtti. Yani gelecek sene duyurulacak Galaxy S11 ve Galaxy Note 11 serisi dahil yeni telefonlar Türkiye'de 'şimdilik' gelmeyecek.

Samsung'un bu kararı almasının ardında yatan en önemli neden Android lisansının Türkiye'de iptal edilmesi. Bu da Google Play Store dahil tüm Google servislerinin kullanım dışı kalması anlamına geliyor. Samsung'un da bu şartlarda Türkiye'ye yeni telefon getirmemeyi planladığı iddia ediliyor.

Tüm bu gelişmelere karşın Samsung'tan konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı. Ancak ilerleyen saatlerde Samsung'un global kanadından konuyla ilgili resmi bir açıklama gelmesi bekleniyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız