birgün

21° AZ BULUTLU

TEKNOLOJİ 14.11.2019 11:23

Google milyonlarca hastanın verisini izinsiz topladı

Google milyonlarca hastanın verisini izinsiz topladı

Google milyonlarca hastanın verisini sağlık kuruluşları ile paylaştı.

Günümüzde en çok tartışılan konulardan olan veri gizliliği ne yazık ki şirketler tarafından çok saygı duyulan bir kavram değil. Özellikle de Facebook ve Google gibi devasa şirketlerin veri gizliliğini hiçe sayan davranışları birçok kişi tarafından tepki topluyor. Project Nightingale kapsamında diğer sağlık kuruluşları ile veri paylaşımı yapılıyor.

ABD yasalarına göre eğer hastaların yararına olacaksa onların bilgilerinin başka kuruluşlarla paylaşılması yasal bir durum. Google işte tam da bu nedenden dolayı yaptığı paylaşımın doğru olduğunu düşünüyor.

Google CEO’su Sundar Pichai, yaptığı açıklamalarda geçen yıl ABD’deki en büyük ikinci sağlık organizasyonu olan Ascension ile anlaştıklarını ve bu nedenle de veri akışının hızlandığını ifade etti. Project Nightingale’de yer alan bilgiler arasında laboratuvar sonuçları, doktor teşhisleri ve hastane kayıtları gibi veriler yer alıyor ve hasta ile ilgili her şeyin yer aldığı devasa bir alan olarak görülüyor.

Amerikan Sağlık Sigortası Taşınabilirlik ve Sorumluluk Yasası (HIPPA), hastanelerin sağlık hizmeti sağlamasına katkıda bulunabilecekleri paylaşımları için olumlu yaklaşıma sahip. Ancak bazı çevreler bu tür sağlık verilerinin şirketler ile paylaşılmasından rahatsız.

Kaynak: Donanım Günlüğü

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız