birgün

33° AÇIK

DÜNYA 17.06.2021 07:32

Göreve gelir gelmez ateşkesi bozdu

Göreve gelir gelmez ateşkesi bozdu

DIŞ HABERLER SERVİSİ

İsrail’de aşırı sağcıların başını çektiği sekiz partili yeni koalisyon hükümetinin lideri Başbakan Naftali Bennett göreve gelmesinden günler sonra Hamas’la yapılan ateşkesi bozan bir adım attı. İsrail savaş uçakları önceki gün işgal altındaki Gazze’nin güneyindeki Han Yunus kentinin Ma’an bölgesinde bir tesis ile Gazze şehrinin güneyinde bir tesisi bombaladı. Filistin basınına göre saldırılarda ölen ya da yaralanan olmadı, saldırılar maddi zarara yol açtı. İsrail ordusu hava saldırılarının Gazze’den gönderilen alevli balonlara misilleme olarak yapıldığını savundu.

İsrail’in 10 Mayıs’ta Hamas kontrolündeki Gazze’ye başlattığı hava saldırıları 11 gün sürmüş ve saldırılarda 66’sı çocuk 260 Filistinli yaşamını yitirmişti. İsrail-Hamas arasında 21 Mayıs’ta Mısır arabuluculuğunda varılan ateşkes önceki güne dek yürürlükte kalmıştı. Söz konusu son saldırılara ilişkin Filistin yönetiminden ve Hamas’tan bir açıklama yapılmadı.

FİLİSTİNLİLER HEDEF

Kudüs’te de aşırı sağcı İsrailli yerleşimcilerin 1967’deki Doğu Kudüs’ün işgalinin yıldönümünü kutladıkları "bayrak yürüyüşü"nü protesto eden Filistinlilere dün İsrail güçleri saldırdı. Filistin Kızılayı saldırılarda 33 kişinin yaralandığını duyurdu. Doğu Kudüs’te ise altı Filistinli İsrail askerlerince gözaltına alındı. Söz konusu saldırılar, Bennett döneminin eski başbakan Binyamin Netanyahu dönemini aratmayacağının işareti oldu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol