‘Görülmüştür’e’ iki ödül birden

08.12.2019 11:34 KÜLTÜR SANAT

Burak ABATAY

Yunanistan'ın başkenti Atina'da düzenlenen 32. Avrupa Sinema Panoraması Festivali'nde Serhat Karaaslan'ın yönettiği, başrolünde Berkay Ateş ve Saadet Aksoy'un olduğu 'Görülmüştür' filmi, iki ayrı jüri tarafından ödüllendirildi. Festivalin Rus Alena Sycheva, Yunan Tassos Goudelis ile Vecdi Sayar'dan oluşan Uluslararası FIPRESCI (Uluslararası Sinema Yazarları Federasyonu) Jürisi, Angelopoulos'a ithaf edilen FIPRESCI Ödülü'nü 'Görülmüştür'e verdi. FIPRESCI Ödülü Angelopoulos'un kızı tarafından "Film, mahkûmların mektuplarını inceleyen bir gardiyanın sosyal ve entelektüel sorunlarını ustalıkla yansıtıyor.

Türkiye'deki hapishane sistemini eleştirirken, gardiyanın adalet arayışını, erotik duygularını inandırıcılıkla aktarıyor ve kurmaca ile gerçeklik arasındaki ilişki üzerinde odaklanıyor. Yönetmen, kahramanının öğrendiği yaratıcı yazarlık ile sansür kavramını yan yana getirerek, bir metafor oluşturuyor" gerekçeli kararıyla 'Görülmüştür' filmine takdim edildi. Stathis Valoukos, Antonis Boskoitis, Elisavet Chronopoulou’dan oluşan Panorama Jürisi de En İyi Uluslararası Film Ödülü'nü Serhat Karaaslan'ın yönettiği 'Görülmüştür' filmine verdi.

Geçen hafta sona eren 30. Singapur Uluslararası Film Festivali Ana Yarışması’nda da Jüri Özel Ödülüne layık görülen 'Görülmüştür' 6-13 Aralık arasında Hindistan’ta düzenlenecek olan 24.Kerala Uluslararası Film Festivali’nin açılış filmi.

cukurda-defineci-avi-540867-1.