birgün

12° AÇIK

BİRGÜN EGE 24.09.2021 10:43

Göz göre göre yandı

Göz göre göre yandı

Aycan KARADAĞ

Muğla’nın yüzde 68’si ormanlık alanlardan oluşuyor. Kent genelinde Temmuz ayında çıkan ve 2 hafta boyunca söndürülemeyen yangınlarda, 66 bin 231 hektar ormanlık alan kül oldu. Bu yangınlardan önce ise 2018 ve 2021 yılları arasında 940 adet orman yangını çıkarken, 1. 674 hektar alan da zarar gördü. CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban’ın 9 Haziran 2021 tarihinde Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yanıtlaması istemiyle TBMM’ne soru önergesi verdi. Alban, 2 yıl içerisinde çıkan orman yangınlarından ders alınmadığını belirterek Temmuz ayında çıkan yangının göz göre geldiğini belirtti.

Alban ve Burak Erbay ile CHP Marmaris İlçe Başkanı Zekican Balcı, Tarım ve Orman Bakanlığı yetkililerini ve Orman Genel Müdürlüğü yetkililerini görevini kötüye kullanma suçundan suç duyurusunda bulundular.

Alban, görevi ihmal edenlerin yargı önünde hesap vermesini istediklerini söyleyerek şunları kaydetti: “Yangın çok geç kontrol altına alındı. Ormanlarımız kül oldu. Ne kadar kamu zararı oluşturulmuş bunu araştıracağız. Ülkeyi yönetenler bu tedbirleri almak zorunda. Bu kent bizim. Bu kentten turistler gitmesin, turistler gelsin. Görevi ihmal edenlerin yargı önünde hesap vermesini istiyoruz.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol