birgün

24° AZ BULUTLU

GÜNCEL 26.03.2021 14:38

Gözaltına alınan arkadaşlarına destek veren Boğaziçi öğrencileri gözaltına alındı!

Gözaltına alınan arkadaşlarına destek için İstanbul’daki Çağlayan Adalet Sarayı önüne gelen Boğaziçili öğrencilere polis müdahale etti, 52 öğrenci gözaltına alındı. Boğaziçili hocalar ise kayyum rektöre karşı her gün gerçekleştirdikleri sırt dönme protestosunu sürdürdü, kurulan iki yeni fakülte için Danıştay'a bir dava daha açtıklarını bildirdi.

Gözaltına alınan arkadaşlarına destek veren Boğaziçi öğrencileri gözaltına alındı!

Boğaziçi Üniversitesi'nde dün gökkuşağı bayrağı taşıdıkları gerekçesiyle gözaltına alınan öğrenciler için İstanbul’daki Çağlayan Adliyesi önünde yapılmak istenen basın açıklamasına polis müdahale etti.

gozaltina-alinan-arkadaslarina-destek-veren-bogazici-ogrencileri-gozaltina-alindi-857206-1.

Boğaziçi öğrencileri dün Güney Kampüs'ten Kuzey Kampüs'e geçmeye çalışırken gökkuşağı bayrağı taşıdıkları için gözaltına alınmışlardı. Öğrencilerle dayanışma gösterenlerin de gözaltına alınmasıyla, gözaltındaki öğrenci sayısı 24'e yükselmişti.

Gözaltındaki öğrencilere destek vermek için bugün Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi önünde buluşmak isteyen öğrenciler, polis engeliyle karşılaştı. Adliye önü polis ablukasına alınırken açıklama için bir araya gelen öğrencilerin çevresi de polislerce çevrelendi.

gozaltina-alinan-arkadaslarina-destek-veren-bogazici-ogrencileri-gozaltina-alindi-857207-1.

gozaltina-alinan-arkadaslarina-destek-veren-bogazici-ogrencileri-gozaltina-alindi-857208-1.
Fotoğraflar: Fatoş Erdoğan / dokuz8

Polisin, müdahalede 52 öğrenciyi gözaltına aldığı bildirildi.

DÜN GÖZALTINA ALINAN ÖĞRENCİLER SERBEST BIRAKILDI

Boğaziçi Üniversitesi Kuzey Kampüsü önünde dün gözaltına alınan 24 öğrenci adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

HOCALARDAN GÖKKUŞAĞI ŞEMSİYESİYLE TEPKİ

Boğaziçi Üniversitesi’nde 12 haftadır devam eden kayyum rektör Melih Bulu’ya karşı protestolarda bugün akademisyenler, gözaltına alınan öğrencilerine destek verdi.

Güney Kampüs'teki Rektörlük binasına her gün sırtlarını dönen öğretim üyeleri, dün Kuzey Kampüs'te LGBTİ+ toplumunu temsil eden gökkuşağı bayrağını taşıdıkları için gözaltına alınan öğrencilerin serbest bırakılmasını istedi.

gozaltina-alinan-arkadaslarina-destek-veren-bogazici-ogrencileri-gozaltina-alindi-857198-1.

Fotoğraf: Can Candan (@yunusunbabasi)

Gökkuşağı renklerindeki şemsiyeleriyle bugünkü nöbetlerini tutan akademisyenler adına açıklamayı Prof. Dr. Kuban Altınel okudu. Açıklamada şöyle denildi:

"Bugün 26 Mart Cuma. Üniversitemiz ve öğrencilerimiz dün öğleden sonra dehşet verici bir polis saldırısıyla karşı karşıya kaldı. Güney Kampüsten Kuzey Kampüse yürüyen öğrencilerimiz, sırf ellerinde LGBTİ+ bayrağı olduğu gerekçesiyle polis tarafından kuşatıldı, dört öğrencimiz GBT kontrolü bahanesiyle alıkondu. Arkadaşlarının bırakılmasını isteyen öğrenciler zorla kampüs içine itildi, 12 öğrencimiz haksız ve hukuksuz şekilde gözaltına alındı.”

"Kampüs içindeki 200'e yakın öğrencimiz polis tarafından gözaltına alınmakla tehdit edildi. Açıkça görülüyor ki bu durum LGBTİ+'lara bizzat iktidar tarafından uygulanan sistematik ayrımcılığın, nefret dilinin ve şiddetin sonucudur. Üniversitenin atanmış rektörlük kurulunun görevi, iktidardan aldığı icazetle öğrencilerini polis şiddetinin ortasına atmak değil; onların haklarını korumak ve güvenliğini sağlamaktır.”

BOĞAZİÇİ DAYANIŞMASI'NDAN KADIKÖY ÇAĞRISI

Öğrencilerin emniyetteki işlemleri sürerken, Boğaziçi Dayanışması’ndan gözaltına alınan arkadaşlarına destek amacıyla yarın Kadıköy Rıhtım’da saat 13:00’te toplanma çağrısı yapıldı.

ÖĞRENCİLERİN TOPLANTIĞI YEMEKHANE KAPATILDI

Gözaltıların ardından öğrencilerin toplandığı, bugün de forum gerçekleştirdikleri yemekhanenin dezenfeksiyon çalışmaları gerekçe gösterilerek haftasonu kapatılacağı açıklandı. Üniversite yönetimi, birimlere ve öğrencilere mesaj göndererek, yemekhane ve kütüphanenin 27-28 Mart günlerinde dezenfeksiyon çalışmaları nedeniyle kapalı olacağını duyurdu.

gozaltina-alinan-arkadaslarina-destek-veren-bogazici-ogrencileri-gozaltina-alindi-857338-1.

DANIŞTAY'A BİR BAŞVURU DAHA

Yapılan açıklamada, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararıyla üniversite bünyesinde kurulan iki yeni fakülteye karşı da Danıştay’da dava açıldığı belirtildi: "Tüm bu şiddet ortamına rağmen, demokratik toplum ve demokratik üniversite değerlerini pek çok farklı mecrada savunmaya devam ediyoruz, edeceğiz. Hukuksuz rektör atamasına karşı açtığımız davanın ardından; üniversitemizde kurulması öngörülen iki yeni fakülteye karşı Danıştay'a başvurduk. Daha önce defalarca dile getirdiğimiz üzere; bu karar üniversitemizin akademik kurullarının ve senatosunun hiçbir talebi ve hazırlığı olmadan alınmıştır; yasanın şart koştuğu şekilde YÖK tarafından herhangi bir planlamaya ve müzakereye de tabi tutulmamıştır.”

Akademisyenler, “Melih Bulu, Gürkan Kumbaroğlu, Naci İnci, Fazıl Önder Sönmez ve bir gecede kurulan Hukuk Fakültesi'ne atanmış Selami Kuran'ın istifasını bir kez daha talep ediyoruz” dedi.

Boğaziçili hocalar, daha önce de kayyum rektör Melih Bulu'nun atama kararını Danıştay'a taşımıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol