birgün

6° AÇIK

GÜNCEL 20.07.2016 15:13

Gözaltına alınan asker sayısı, bazı NATO üyesi ülkelerin ordularından fazla

Gözaltına alınan asker sayısı, bazı NATO üyesi ülkelerin ordularından fazla

HABER MERKEZİ

15 Temmuz Darbe Girişimi’nin ardından yürütülen “FETÖ-PDY” operasyonlarında gözaltına alınan askerlerin sayısı şimdiden Avrupa’da yer alan NATO üyesi olan bazı ülkelerin etkin ordu kapasitelerini geçmiş durumda. Türkiye’de şu ana dek toplam 6746 asker gözaltına alındı. Wikipedia verilerine göre Moldova’nın 5998, Letonya’nın 5745 ve Estonya’nın 4750 etkin askeri bulunuyor. Slovenya’nın etkin askerlerinin sayısı ise 7200.

Bu ülkelerden Moldova yaklaşık 3,5 milyon, Estonya 1,5 milyon, Letonya 2.3 milyon, Slovenya ise 2 milyon nüfusa sahip. Estonya, Letonya ve Slovenya NATO üyesi ülkeler olarak dikkat çekiyor.

Avrupa’da bulunan Malta, Lüksemburg ve Karadağ gibi ülkelerin ordu kapasiteleri ise oldukça düşük seviyede.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 664 bin etkin askeri bulunuyor. Dünyanın en büyük ordusuna sahip ülkesi olan Çin Halk Cumhuriyeti’nin 2 milyon 285 bin, Amerika Birleşik Devletleri’nin ise 1 milyon 580 bin, Fransa’nın ise 352 bin etkin asker kapasitesi var.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız