birgün

24° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 10.10.2019 09:19

Gözaltına alınan gazetemizin internet sorumlusu Hakan Demir serbest bırakıldı

Gözaltına alınan gazetemizin internet sorumlusu Hakan Demir serbest bırakıldı

Sabaha karşı ikamet ettiği evine gelen polisler tarafından gözaltına alındıktan sonra mahkemeye sevk edilen gazetemizin internet sorumlusu Hakan Demir, yurtdışı yasağıyla serbest bırakıldı.

Demir, ifadesi alınmak üzere Vatan Emniyet'e götürüldükten sonra savcılığa sevk edildi. Demir, öğlen saatlerinde avukatıyla görüştürüldü.

Demir, savcılık ifadesinin ardından adli kontrol talebi ile mahkemeye sevk edildi.

Demir'in gözaltına alınma gerekçesi olarak internet sitesinde yer alan bir haberin Twitter'da paylaşılma şekli gösterildi.

Demir, savcılık ifadesinde sitedeki tüm haberleri her zaman kontrol etme imkanı olmadığını belirterek önceki gün idari izinli olduğunu, ancak söz konusu içeriklerin haber niteliğinin olduğunu ve ifade hürriyeti-haber alma hakkı çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Demir, sevk edildiği 13. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından serbest bırakıldı.

Diken'e de gözaltı

Demir'in ardından diken.com.tr internet sitesinin sorumlu yazı işleri müdürü Fatih Gökhan Diler'in de başsavcılıkça başlatılan soruşturma kapsamında, "halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme" iddiasıyla gözaltına alındığı öğrenildi.

Sosyal medyada Demir'e destek

DİSK Basın-İş, gözaltında tutulan Hakan Demir'e ilişkin sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan mesaj yayınladı. Yayınlanan mesajda, "Sabaha karşı evi basılarak gözaltına alınan BirGün gazetesi internet sorumlusu Hakan Demir bir an önce serbest bırakılmalıdır" ifadelerine yer verildi.

Uluslararası Basın Enstitüsü de Twitter'dan yaptığı paylaşımda Demir'in serbest bırakılması için çağrıda bulundu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol