birgün

13° AÇIK

GÜNCEL 24.08.2017 14:29

Gözaltına alınan Gülmen ve Özakça'nın avukatları serbest bırakıldı

169 gündür açlık grevinde ve tutuklu olan eğitimciler Gülmen ve Özakça'nın avukatları Ayşegül Çağatay, Ebru Timtik ve 2 avukat daha OHAL Komisyonu önünden gözaltına alındı. Gözaltına alınan avukatlar, akşam saatlerinde serbest bırakıldı.

Gözaltına alınan Gülmen ve Özakça'nın avukatları serbest bırakıldı

15 Temmuz darbe girişiminin sonrasında ilan edilen OHAL kapsamında çıkarılan KHK'lerle mesleklerinden ihraç edilmelerinin ardından 'işimi geri istiyorum' talebiyle Ankara Yüksel Caddesi'ndeki İnsanlık Anıtı'nın önünde eyleme başlayan ve talepleri karşılanmayınca eylemlerini açlık grevine dönüştüren ve tutuklanan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça, açlık grevlerinin 169'uncu gününde.

Tutuklu eğitimciler Gülmen ve Özakça için OHAL Komisyonu'nun hizmet verdiği binanın önünde avukatlar ve doktorlar tarafından yapılmak istenen açıklamaya polis saldırdı. Doktor ve avukatlar, OHAL Komisyonuna yaptıkları başvuruların 'derhal görüşülmesi' talebiyle komisyonun çalıştığı binanın önündeydi.

Polis saldırısında aralarında Gülmen ve Özakça’nın avukatları Ayşegül Çağatay ve Ebru Timtik'in de bulunduğu 6 kişi gözaltına alındı.

Halkın Hukuk Bürosu avukatlarından Ayşegül Çağatay, Ebru Timtik, Didem Ünsal ve stajyer Avukat Naim Eminoğlu'nun da içlerinde bulundurğu 6 kişi ise bugün OHAL Komisyonu önünden gözaltına alındığı öğrenildi.

Halkın Hukuk Bürosu, avukatların gözaltına alındığını ise Twitter hesaplarından paylaştığı bir mesajla duyurdu:

AVUKATLAR SERBEST BIRAKILDI

Açıklama yapmalarına izin verilmeyen ve OHAL Komisyonu'nun önünden gözaltına alınan avukatlar serbest bırakıldı.

Halkın Hukuk Bürosu, avukatların serbest bırakıldığını Twitter üzerinden duyurdu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol