Gözaltındaki Boğaziçililerin bırakılması için 1352 imza

02.04.2018 19:13 GÜNCEL

Boğaziçi Üniversitesi’nde gözaltına alınan öğrencilerin serbest bırakılması için aralarında Noam Chomsky ve Judith Butler gibi isimlerin de bulunduğu 199 akademisyenin başlattığı imza kampanyası bin 352 imzaya ulaştı.

Kampanyaya Türkiye'den imza verenlerin isimleri, güvenlikleri gerekçesiyle gizli tutuldu.

Üç gün önce başlatılan ve 100'den fazla kurumdan imzacı çeken kampanyada şu ifadeler yer aldı:

Dünya çapındaki akademik topluluklarının üyeleri olarak, Boğaziçi Üniversitesi’ndeki öğrencilerin son zamanlarda tutuklanmasına ve taciz edilmesine sert bir şekilde karşı çıkıyoruz. Recep Tayyip Erdoğan alaycı bir üslupla bu öğrencilerden 'terörist' diye bahsetti, onları okuldan atmak ve başka bir üniversitede eğitim almalarını engellemek için ant içti. Erdoğan’dan daha önce böyle sözel saldırılar görmüştük ve bunlar binlerce akademisyenin, gazetecinin, sanatçının ve insan hakları savunucularının tutuklanmasıyla sonuçlanmıştı. Türkiye hükümetini siyasi söylemden dolayı tutuklanmış veya gözaltına alınmış bütün öğrencileri derhal serbest bırakmaya çağırıyoruz. Karşılaştıkları risklere rağmen cesur bir şekilde muhalefetlerini dile getiren bu öğrenciler ile dayanışma içinde olduğumuzu bildiriyoruz.

15 ÖĞRENCİ GÖZALTINA ALINMIŞTI

Boğaziçi Üniversitesi’nde Afrin’de yaşamını yitiren 46 asker için lokum dağıtan öğrenciler, “İşgalin katliamın lokumu olmaz” pankartı açan diğer öğrenciler tarafından protesto edilmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise öğrenciler hakkında “O komünist, vatan haini, terörist gençlere okuma hakkı vermeyeceğiz”demiş, akademisyenleri de uyarmıştı:

Bu öğrencilerle hocaların iltisakı olduğunu belirlediğimiz anda onlarla ilgili de gereğini yaparız.

Protestonun ardından bir kısmı ev baskınlarıyla gözaltına alınan 15 öğrenci halen karakolda tutuluyor.