birgün

28° PARÇALI BULUTLU

EĞİTİM 30.05.2020 08:22

Gözetmen eksiği diğer kurumlardan kapatılacak: Öğretmenleri değil salgında sınav yapanları eleştirin

LGS’de görevli açığını resen görevlendirme yoluyla aşmaya çalışan MEB’in, bu yeterli olmaz ise diğer kamu kurumlarından görevlendirme yapacağı öğrenildi

Gözetmen eksiği diğer kurumlardan kapatılacak: Öğretmenleri değil salgında sınav yapanları eleştirin

MUSTAFA MERT BİLDİRCİN

20 Haziran’da gerçekleştirilecek Lise Geçiş Sınavı (LGS) için sınav görevlisi bulmakta güçlük çeken Milli Eğitim Bakanlığı’nın sorunu, lisans ya da ön lisans mezunu kamu çalışanlarını görevlendirerek aşmaya çalışacağı öğrenildi.

27 Mayıs’ta sona eren LGS sınav görevlisi başvurularına öğretmenler beklenilen ilgiyi göstermedi. Koronavirüs salgını nedeniyle sağlıklarından endişe eden öğretmenler, başvuru yapmadı. Öğretmenlerin resen görevlendirilmesi yoluna gidileceği belirtilirken, ayrıca farklı kamu kurumlarında çalışanların sınav görevlisi olarak görevlendirebileceği belirtildi.

DİĞER KAMU PERSONELİ

MEB’in “2020 Merkezi Sınav Görevlendirme İşlemleri” yazısında salon başkanı ve gözetmenlerin MEBSİS sitemine yapılan başvurular arasından belirleneceği belirtilirken yeteri kadar öğretmen bulunamaması durumunda diğer kamu personelinden de görevlendirme yapılabileceği kaydedildi. Yazıya göre, yardımcı engelli gözetmeni ise milli eğitim müdürlüklerince resen görevlendirilecek. LGS’ye evde ya da hastanede girecek öğrenciler ile tek kişilik salonda girecek öğrencilerinin bulunduğu yerlerde görev yapacak öğretmenler MEBSİS sisteminden belirlenmeyecek.

KARAR ALICILAR ELEŞTİRİLMELİ

Sınavların salgın sonrasına ertelenmesi yerine iktidarın haziranda yapma ısrarının görevli bulma sorununa neden olduğunu belirten Eğitim Sen Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Bozdoğan, “Öncelikle bu kararı alanların eleştirilmesi gerekmektedir, öğretmenlerin değil. Pandemi koşullarda öğretmenlerin görev almak istememesi anlaşılabilir bir durumdur. MEB’in sınavlarla ilgili mevzuatında resen görevlendirme yetkisi yok” dedi.

Kararı eleştiren Bozdoğan, “LGS eğitim öğretim sürecinin bir parçasıdır ve bu anlamıyla öğretmenlerin dışında yapılacak görevlendirmeler öğrencilerin eğitim hakkı açısından sıkıntı yaratabilir. Bu nedenle MEB, öğretmenler dışında sınav görevlendirmesi yapmamalıdır” diye konuştu.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız