birgün

10° AÇIK

Gözler Merkez Bankası'nın faiz kararında

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu bugün saat 14.00'te faiz kararını açıklayacak. Son toplantısında faizi 150 baz puan indirerek yüzde 10.50 seviyesine çeken TCMB, bu toplantı için de aynı yönde sinyal vermişti.

EKONOMİ 24.11.2022 08:39
Gözler Merkez Bankası'nın faiz kararında Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) bugün saat 14.00'te faiz kararını açıklayacak.

Son toplantısında faizi 150 baz puan indirerek yüzde 10.50 seviyesine çeken TCMB, "Kurul, takip eden toplantıda da benzer bir adım atıldıktan sonra faiz indirim döngüsünün sona erdirilmesini gündeme almıştır" açıklaması yapmıştı.

EKONOMİSTLERİN FAİZ BEKLENTİSİ NE YÖNDE?

Bloomberg HT anketine katılan 19 kurum, Merkez Bankası'nın kasım ayında bir kez daha faiz indirimi yapacağı tahmininde birleşti.

Bugün açıklanacak faiz kararı için ankete katılan 19 kurumun medyan beklentisi politika faizinin yüzde 9 seviyesine indirilmesi yönünde oldu. Medyan beklentiye göre 2020 yılı ağustos ayından sonra ilk defa faizin tek haneye inmesi öngörülüyor.

Piyasanın bu beklentisinin gerçekleşmesi durumunda, Türkiye'de politika faizi ağustos 2020'den bu yana ilk kez tek haneye inecek.

Ankete katılan tüm kurumlar bu toplantıda faizde indirim beklerken; 16 kurum 150 baz puan, 1 kurum 100 baz puan, 1 kurum 125 baz puan ve 1 kurum 200 baz puan faiz indirimi öngörüyor.

ERDOĞAN TALİMAT VERMİŞTİ

Yıl sonu tahminini paylaşan 18 kurumun medyan beklentisi faizlerin yüzde 9 seviyesine çekilmesi yönünde. En düşük yıl sonu tahmini veren kurumlar politika faizinin yıl sonuna kadar yüzde 8 seviyesine kadar düşürülmesini, en yüksek yıl sonu politika faizi tahminini paylaşan kurumlar ise yıl sonuna kadar politika faizinin yüzde 9,5 seviyesine indirilmesini bekliyor.

TCMB, ekim toplantısında politika faizini aralıksız üçüncü kez üst üste indirerek AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın işaret ettiği ‘tek haneli faize’ bir adım daha yaklaştırmıştı. 20 Ekim tarihinde 150 baz puanla faizi yüzde 10,50’a indiren TCMB ayrıca kasım toplantısı için “benzer bir adım atıldıktan sonra faiz indirim döngüsünün sona erdirilmesi gündeme alındı” açıklamasını yapmıştı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun