birgün

19° PARÇALI BULUTLU

Gram altın yeniden 1000 TL'yi aştı!

Gram altın, dolardaki sert yükselişin ve Dünya Bankası ile Fed Başkanı’nın açıklamalarının ardından 20 Aralık 2021’deki seviyesini yeniden görerek 1000 TL'yi aştı.

EKONOMİ 08.06.2022 09:18
Gram altın yeniden 1000 TL'yi aştı!
Abone Ol google-news

Spot altın geçtiğimiz üç hafta içinde yüze 3,5 değer kazanırken 1.850 seviyesinde destek oluşturdu.

Erdoğan’ın faiz hakkındaki açıklamasıyla başlayan Dolar/TL 'deki yükselişin de etkisiyle gram altında 20 Aralık'tan bu yana yeniden 1015 lira seviyesi görüldü.

Bu hafta küresel ekonomide daha fazla sorunlar yaşanabileceğine dair işaretler altında yeni katalizör olarak öne çıkıyor.

Dünya Bankası Salı günü 2022 için büyüme tahminlerinde daha fazla kesintiye giderken önümüzdeki birkaç yıl için düşük ve orta gelir ekonomileri için ortalamanın üstünde enflasyon ve ortalamanın altında büyüme ve olası istikrarsızlık yaşayabilecekleri uyarısında bulundu.

ABD’de Hazine Bakanı Janet Yellen, artan hayat pahalılığında endişeli politikacılara enflasyonun yüksek kalmasını beklediklerini ve geçen yıl büyük fiyat artışlarının "geçici" olarak nitelendirilmemesi gerektiğini söyledi.

Diğer yandan dünyanın en büyük mücevher altın tüketicisi olan Çin’de olumlu işaretler gelmeye devam ediyor. Şanghay’da iki aylık kapanmaya ve Pekin’de yolculuk kısıtlamalarına neden olan en kötü pandemi salgınlarından birinden çıkılmaya başlandığı belirtiliyor. Bu durum ilerleyen dönemde fiziksel altın alımına destek olabilir.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol