birgün

18° PARÇALI BULUTLU

ÇEVRE 09.04.2021 14:53

Greta Thunberg: Aşı adaletsizliği devam ederse Cop26 İklim Konferansı'na katılmayacağım

İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg, Kasım 2021’de İskoçya’nın başkenti Glasgow’da düzenlenecek Cop26 İklim Değişikliği Konferansı için, “Aşı adaletsizliği şu anda olduğu gibi devam ederse Cop26 konferansına katılmayacağım” dedi.

Greta Thunberg: Aşı adaletsizliği devam ederse Cop26 İklim Konferansı'na katılmayacağım

İsveçli iklim aktivisti 18 yaşındaki Greta Thunberg, Kasım 2021’de İskoçya’nın başkenti Glasgow’da düzenlenecek Cop26 İklim Değişliği Konferansı’na ilişkin açıklamalarda bulundu.

BBC’ye konuşan İklim aktivisti, konferansa katılmayacağını belirterek, “Covid-19 aşılarının eşit olmayan dağılımının ülkelerin eşit şartlarda katılamayacağı anlamına geldiğini” söyledi.

Kasım ayına kadar daha zengin ülkelerin sağlıklı genç insanlarının dünyanın diğer bölgelerindeki risk altındaki kişilere göre daha erken aşılanacağını belirten Greta, “Aşırı adaletsiz aşı dağıtımındaki gelişme şu anda olduğu gibi devam ederse Cop26 konferansına katılmayacağım" ifadelerini kullandı.

Konferansa katılmasındaki tek şartın aşıya erişimin iyileştirilmesi olduğunun altını çizen 18 yaşındaki aktivist, “Tabii ki, Cop26'ya katılmak isterim. Ancak herkes eşit miktarda katılmadıkça bu mümkün değil” dedi.

2019’DA TİME DERGİSİ TARAFINDAN YILIN KİŞİSİ SEÇİLMİŞTİ

2018'de 15 yaşında iklim kriziyle mücadele etmeye başlayan Thunberg, Uluslararası Af Örgütü'nün ‘en büyük insan hakları ödülünü’ ve ‘İsveç Doğru Geçim Ödülü'nü’ kazandı. 2019'da da Time dergisi tarafından yılın kişisi seçildi.

Aylar içinde, 135 ülkede iki milyondan fazla öğrenci, Thunberg'in "İklim için okul grevi" kampanyasına katılarak kendi grev kampanyalarını oluşturdu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol