Grev öncesi İZBAN'dan açıklama: Sendika ülke gerçeklerine sırtını dönüyor

09.12.2018 18:01 ÇALIŞMA YAŞAMI

İZBAN yönetimi, yarın başlamak üzere grev kararı alan Demiryolu İşçileri Sendikası (Demiryol-İş) İzmir Şubesinin "İzmir halkını ve çalışanları mağdur ettiğini" ileri sürerek, yüzde 22'lik teklifleri sonucunda oluşan ortalama ücretleri İzmir halkının takdirine bıraktıklarını bildirdi.

İZBAN AŞ'den yapılan yazılı açıklamada, "toplu iş sözleşmesi" görüşmelerinin, tarafların el sıkışmak üzere masaya oturduğu, karşılıklı tekliflerin değerlendirilip anlaşma zemini aranan ortamlar olduğu belirtildi.

İZBAN’da greve doğru İZBAN’da greve doğru

İZBAN'ın açıklaması şöyle:

"Toplu iş sözleşmesi" görüşmeleri, tarafların el sıkışmak üzere masaya oturduğu, karşılıklı teklifleri değerlendirip anlaşma zemini aradığı ortamlardır. Ancak; iki yıl önceki toplu iş sözleşmesi döneminde kamunun zam oranları ve enflasyonun üzerindeki tekliflerimize rağmen "GREV" yaklaşımıyla İzmir halkını ve çalışanlarımızı mağdur eden Demiryol-İş Sendikası İzmir Şubesi, ülkemiz gerçeklerine bugün de sırtını dönmektedir. "YÜZDE 65 ZAM" isteği ile masaya oturup bunda ısrarcı olmak, İzmir halkını ve çalışanlarımızı ikinci kez mağdur etmekten öte bir anlam taşımamaktadır. Ayrıca, hak arayışının yanlış bilgilerle kamuoyunu yanıltarak değil, doğru verilerle yapılması gerektiğine inanıyoruz. Buradan hareketle yüzde 22'lik teklifimiz sonucunda oluşan, asgari geçim indirimi dahil ele geçecek aylık ortalama net tavan ücretleri, değerli İzmir halkının takdirine bırakıyor ve bu rakamlara kişi başına aylık 559 TL de yemek ve yol ekleneceğinin altını çiziyoruz: Kamuoyuna saygılarımızla sunarız. Makinist: 3.435 TL, Trafik kontrol merkezi: 3.435 TL, Tekniker: 3.395 TL, Teknisyen: 3.220 TL, istasyon operatörü: 3.119 TL, Veznedar-Gişeci: 3.065 TL, Ofis personeli: 3.014 TL