CHP’li Burhanettin Bulut, 65 yaş üstü ve yüksek riskli kronik hastalığı olan yurttaşların grip aşısına ulaşamadığına dikkat çekti.

Grip aşısı sezonu açıldı: 65 yaş üstü aşıya ulaşamıyor
Fotoğraf: AA

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, eczanelerde grip aşısı temininde sıkıntı yaşandığını söyledi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın göreve gelmesinden bu yana her yıl aynı sorunun yaşandığını kaydeden Bulut, geçen sene grip sezonunda da insanların aşı bulamadığını, salgının pik yaptığı dönemde eksik ve çok geç geldiğini, sezon bittikten sonra grip aşısı temininin yapıldığını hatırlattı.

Gazete Duvar'ın haberine göre; CHP’li Bulut, 65 yaş üstü ve yüksek riskli kronik hastalığı olanların Aile Sağlığı Merkezleri’ne gittiğinde Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) üzerinden tanımlanan ücretsiz grip aşısının reçete edilemediğini ifade ederek şöyle konuştu:

“Daha önce 65 yaş üstüne direkt aşı yapılırken şimdi 65 yaş üstünün başka hastalıklarının da olması gerektiği belirtiliyor. Sağlık Bakanlığı’nın uyguladığı skor tablosuna göre 5 ve üzerinde puanı olan hastalar 'yüksek riskli' kabul ediliyor ve aşı reçete ediliyor. Örneğin sadece kalp rahatsızlığı olanlar aşı olamazken, kalp hastalığının yanında bir başka kronik rahatsızlığı olanlara ücretsiz aşı reçete ediliyor. Grip aşısını ücretsiz alabilmek için bir kişinin birden fazla hastalığının olması gerekiyor. Parasıyla grip aşısı olmak isteyenler de geçen sene 85 lira 12 kuruş olarak belirlenen bu yıl yüzde 180 oranında zamlanarak 243 TL’den satılan grip aşısına ulaşamıyor. 20 milyon kronik hastanın olduğu ülkemizde Sağlık Bakanlığı’nın sipariş ettiği 3.5 milyon grip aşısı yetersiz olduğu için vatandaş aşıya ulaşmakta sıkıntı çekiyor. Sağlık Bakanlığı her yıl olduğu gibi bu yıl da planlamada sınıfta kaldı.”

HALK SAĞLIĞI TEHDİT ALTINDA

Sağlık Bakanlığı’na her yıl aynı çağrıyı yaptıklarını ancak sorunun çözümü noktasında adım atılmadığını kaydeden CHP’nin eczacı kökenli milletvekili Bulut, bu plansızlık, organizasyonsuzluk ve ciddiyetsizliğin halk sağlığı açısından ciddi bir tehdit oluşturduğunun altını çizdi. Bulut, özellikle risk grubunda olanların bir an önce aşılanması için depolarda bekletilen grip aşısının eczanelere sevkinin sağlanmasını istedi.