birgün

6° HAFİF YAĞMUR

SAĞLIK 05.01.2021 07:18

Grip aşısında yine en başa dönüldü

Grip aşısında yine en başa dönüldü

■ Berkay SAĞOL

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan duyuruda, temin edilen grip aşılarının eczanelerden vatandaşlara ücretsiz olarak verileceği, bunun için vatandaşların daha önce olduğu gibi e-Nabız’dan durumlarını kontrol ederek, reçeteleriyle eczanelere başvurmaları gerektiği belirtildi.

Mevsimsel grip aşısının uygulanmasında geç kalındığını ifade eden İzmir Eczacı Odası Başkanı Tuncay Sayılkan, “Her sene eylül, ekim ve kasım ayında mevsimsel grip aşısı olunuyordu ancak bu sene hem talebin fazla olması hem de Türkiye’nin talep ettiği miktardan çok daha altında aşı gönderilmesi nedeniyle gecikmeler oldu” dedi.


Bakanlığın bu gelen aşının vurulması süreci için dolambaçlı bir yol seçtiğini belirten Sayılkan, “Önce aile hekimleri üzerinden planlandı, sonra aşıların ASM’lerde saklanması ve ulaştırılması konusunda ciddi sıkıntılar çıkınca bu iş tekrar eczane depolarına döndü. Bu oldukça uzun ve karışık bir süreç. Aşıların soğuk zincirle taşınması gerekiyor, ulaşımda sıkıntı olmaması gerekiyor. Bu kadar çok dolaştırılması doğru değil. Zatürree aşılarında olduğu gibi randevu sistemiyle aile hekimlerine giderek aşılar yapılabilir.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol