birgün

14° PARÇALI AZ BULUTLU

DÜNYA 09.04.2020 01:17

Grönland koronavirüs hastalarının iyileşme oranının yüzde 100 olduğunu duyurdu

Grönland koronavirüs hastalarının tümünün iyileştiğini duyurdu. Bölgede bugüne kadar 11 kişide virüs tespit edilmişti

Grönland koronavirüs hastalarının iyileşme oranının yüzde 100 olduğunu duyurdu

Danimarka'ya bağlı özerk bir bölge olan Atlas Okyanusu'nun kuzeyindeki Grönland'da yetkililer, koronavirüse yakalanan tüm sakinlerin iyileştiğini duyurdu.

Özerk bölgede koronavirüs testi pozitif çıkan 11 kişi vardı.

Yaklaşık 80 bin nüfuslu bölgede 770 kişi, yani nüfusun neredeyse yüzde 1'ine test yapıldı.

BBC Türkçe'nin haberine göre; son dört günde yeni vaka olmadığını belirten yetkililer, yine de henüz "zafer ilan etmek için erken" olduğunu belirtti.

Yönetimin en üst düzey sağlık yetkilisi Henrik Hansen, yerel bir gazete olan Sermitsiaq AG'nin haberine göre, "Şu an için durum sakin ancak virüsün ülkede yayılmasının ne zaman duracağından asla emin olamayız" dedi:

"Semptomların görülmesi 14 günü bulabiliyor, dolayısıyla yasakları hafifletmek için bu kadar süre boyunca yeni hiçbir vakanın olmadığından emin olmalıyız."

Bölge yönetimi son birkaç haftadır uyguladığı önlemler kapsamında 10'dan fazla sayıda kişinin bir araya gelmesini yasaklıyor, Danimarka vatandaşı olmayan herkese sınırlarını kapattı, birçok ulaşım aracını durdurdu.

Ev içi şiddeti engelleyeceği umuduyla başkent Nuuk'ta alkol satışı da yasaklandı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız