birgün

25° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 09.08.2020 22:22

Grup Yorum’un konserine izin verilmedi, çok sayıda kişi gözaltına alındı

Grup Yorum’un bugün Yenikapı’da gerçekleştireceğini duyurduğu konser, polis tarafından engellendi. Ablukaya alınan konser alanında çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Grup Yorum’un konserine izin verilmedi, çok sayıda kişi gözaltına alındı

Grup Yorum’un bugün saat 15.00'te İstanbul Yenikapı’da düzenleyeceğini açıkladığı ve Valiliğin izin verilmediğini belirttiği konser, polis tarafından engellendi.

Yenikapı’da yapılması planlanan “9. Bağımsız Türkiye Konseri” öncesi alan polis tarafından adeta ablukaya alındı.

Mezopotamya Ajansı’nın aktardığına göre, konsere izin vermeyen polis, saatler öncesinden alana çıkan metro ve Marmaray’dan çıkan yurttaşları Genel Bilgi Toplama (GBT) uygulamasından geçirdi.

Giriş ve çıkışları engellenen alanda polis, “Grup Yorum halktır susturulamaz” pankartı açan grup üyelerini darp ederek gözaltına aldı. Çevrede bulunanlar “Grup Yorum halktır susturulamaz” sloganları attı. En az 10 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

Gözaltına alanlara ilişkin açıklamada bulunan Halkın Hukuk Bürosu, Ercan Işık, Onurcan Bayrak, Can Bulut, Erkan Işık, ve Doğucan Erkmen’in karakoldan serbest bırakıldıklarını aktardı.

POLİS GÖRÜNTÜLERİ SİLDİ

Müdahale sırasında yaşananları görüntüleyen gazetecileri engelleyen polis, kameralara el koyarak görüntüleri sildi.

Grup Yorum’un üzerindeki baskılara yönelik ve adil yargılama talebiyle girdikleri ölüm orucunda yaşamını yitiren Helin Bölek ve İbrahim Gökçek’e ithaf edilen konsere daha önce İstanbul Valiliği yaptığı açıklamayla izin vermeyeceğini bildirmişti.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız