Grup Yorum üyelerine tahliye

20.11.2019 13:48 GÜNCEL

Berfin Şengil

Grup Yorum üyelerinin yargılandığı davanın 7’nci duruşmasında sanıklar hakkında tahliye kararı ve adli kontrol kararı verildi.

Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde gerçekleşen davaya Grup Yorum üyeleri Yeliz Kılıç, Helin Bölek ve Fikret Akar katılırken Dilan Uludağ, Bahar Kurt’un Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlandı.

Duruşmada konuşan Bahar Kurt, adalet için açlık grevinde olduklarına dikkat çekti. Sömürü çarkını anlatan türküler söylediklerini belirten Kurt, “Bu böyle olmamalı dedik ve terörist ilan edildik. Türküleri yapanlar ölebilir, hapsedilebilir ama türküler ölmez” dedi.

İdil Kültür Merkezi’nin artık basılmaması, konserleri yasaklarının kaldırılması, adlarının ‘terör listelerinden’ çıkarılması, grup üyeleri üzerindeki yargı baskısının kaldırılması için açlık grevine başlamıştı.

BAHAR KURT CEZAEVİNDEN ÇIKTI

grup-yorum-uyelerine-tahliye-651874-1.

Cezaevinde iki yılı aşkın süredir tutuklu bulunan ve süresiz dönüşümsüz açlık grevinde olan Grup Yorum üyelerinden Bahar Kurt, bugünkü tahliye kararının ardından cezaevinden çıktı.

TAHLİYE KARARINA İTİRAZ

Grup Yorum üyesi olan 5 kişi hakkında verilen tahliye kararına İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı itiraz etti.

35’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ne yapılan itirazda mahkeme, “Mahkememizce verilen tahliyeye ilişkin ara kararda usul ve yasaya aykırı bir yön bulunmaması dolayısıyla işbu karara yönelik itirazın yerinde görülmemesi” nedeniyle itiraz dilekçesiyle birlikte dosyanın incelenerek kesin olarak karara bağlanması için itirazı incelemeye yetkili mercii olan İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine karar verdi.