birgün

25° PARÇALI AZ BULUTLU

GSS prim borçlarına af geliyor: Kimler yararlanacak?

Meclis'e gönderilen sağlık torba kanun teklifi ile Genel Sağlık Sigortası Prim Borçları'nın bir kısmı siliniyor. Sağlık sigortasından yararlanamayan kişiler, kanun tasarısının yasalaşması halinde borcunun yüzde 50'sini peşin ya da taksitle öderse, kalan borcu silinecek. Eğer borç tutarı 5 bin TL'nin altındaysa borcun tamamı silinecek.

EKONOMİ 16.06.2022 12:17
GSS prim borçlarına af geliyor: Kimler yararlanacak? Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

Sağlık çalışanlarının özlük hakkında 'iyileştirmeler' içeren kanun teklifi Meclis Genel Kurulu'nda görüşülüyor. 14 maddelik teklifin 6 maddesi kabul edildi, bugün bitirilmesi bekleniyor. Teklife göre, sağlık borçlarının bir kısmı siliniyor.

KİMLER YARARLANABİLİYOR?

NTV'nin haberine göre, borçlarından dolayı sağlık sigortasından yararlanamayan kişilerin 31 Aralık tarihine kadar olan borçlarına ödeme kolaylığı getirilecek.

Sağlık Bakanlığı'na bağlı sağlık tesislerinde sağlık hizmeti alan ve herhangi bir sebeple sağlık sigortasından yararlanamayan kişiler yeni düzenlemeden yararlanacak. Bağ-Kurlular bu imkandan faydalanamayacak.

Kanun teklifinin yasalaştığı tarihten itibaren 1 yıl içinde borcun yüzde 50'sinin peşin veya taksitle ödenmesi halinde geriye kalan yüzde 50'lik borç silinecek.

BEŞ BİN TL’NİN ALTI SİLİNECEK

Bu kanun teklifinin yasalaşmasıyla birlikte borç tutarı 5 bin TL'nin altında ise borcun tamamı silinecek.

Borcun yarısının 5 bin TL'nin altında olması durumunda ise 5 bin TL'nin tamamı silinecek geri kalan kısım ise tahsil edilecek.

Borcunu peşin ödeyenler hakkındaki davalar düşecek, taksitle ödemek isteyenler için ödeme bitince davalar düşecek.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun