birgün

22° AÇIK

Güç kullanımı son çare olacak

Pelosi’nin kışkırtan ziyareti sonrası Tayvan’ı ablukaya alan Çin, tatbikatın bittiğini duyurdu. Saldırı hazırlığı olarak yorumlanan tatbikatın ardından, “Güç kullanımı son çare” denildi.

DÜNYA 11.08.2022 06:30
Güç kullanımı son çare olacak
Abone Ol google-news

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin Tayvan'a düzenlediği provokatif ziyaretin ardından ada çevresinde başlattığı kapsamlı askeri tatbikatı tamamlayan Çin, Tayvan sorununa ilişkin yeni bir hükümet belgesi yayımladı.

Çin'in Tayvan sorunu üzerine 1993 ve 2000 yıllarında yayımladığı belgelerin ardından üçüncü belge olan "Tayvan Sorunu ve Yeni Dönemde Çin'in Yeniden Birleşmesi" başlıklı belgede Çin halkının ve Çin Komünist Partisi'nin ada ile anakaranın yeniden birleşmesine bağlılığı ifade edildi. Belgede şöyle denildi:

"Biz tek Çin'iz ve Tayvan Çin'in bir parçasıdır. Bu, tarih ve hukuk tarafından desteklenen tartışılmaz bir gerçektir. Tayvan hiçbir zaman bir devlet olmamıştır; Çin'in bir parçası olarak statüsü değiştirilemez."

Çin Devlet Konseyi'nin Tayvan İşleri Ofisi ve Enformasyon Ofisi tarafından yayımlanan belgede ABD'nin Tayvan üzerindeki provokasyon girişimlerine de işaret edildi.

guc-kullanimi-son-care-olacak-1050681-1.

BARIŞÇIL ÇÖZÜM

Çin anakarasının Tayvan adası ile "yeniden birleşmesi" hedefinden vazgeçilmeyeceği vurgulanan belgede, ABD'nin Tayvan'daki güçleri sorun çıkarmak için kışkırttığı, bu durumun devam etmesinin gerilimi tırmandıracağı dile getirildi. Belgede, "Barışçıl yeniden birleşme için geniş bir alan yaratmaya hazırız, ancak ayrılıkçıların faaliyetlerine hiçbir şekilde yer bırakmayacağız. En büyük samimiyetle çalışacağız ve barışçıl yeniden birleşmeyi sağlamak için en yüksek çabayı göstereceğiz" denildi.

ABD’YE TEHDİT

Bu durumun ABD-Çin ilişkilerinin daha fazla kesintiye uğramasına yol açacağı belirtilen belgede bunun ABD'nin kendi çıkarlarına da ağır zarar vereceği kaydedildi.

Tayvan ziyareti sonrası ilk kez konuşan Pelosi, "Çin'in Tayvan'ı izole etmesine izin verilemeyeceğiz" dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol