birgün

22° AZ BULUTLU

KADIN 02.06.2020 16:10

Gülistan’dan 150 gündür haber yok: Aşama aşama süreç nasıl ilerledi?

Dersim’de 150 gün önce kaybolan Gülistan Doku’yu arama çalışmaları devam ediyor. Doku’yu arama çalışmalarında yaşanan süreç, aşama aşama haberimizde

Gülistan’dan 150 gündür haber yok: Aşama aşama süreç nasıl ilerledi?

Dersim’de 5 Ocak'ta kaybolan Munzur Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Çocuk Gelişimi Bölümü 2. sınıf öğrencisi Gülistan Doku'nun bulunması için 150 gündür yürütülen arama çalışmalarında şu ana kadar genç Doku’ya ait herhangi bir ize rastlanmadı.

Kentte, 5 Ocak'ta kaybolan ve Diyarbakır'dan gelen ailesinin 6 Ocak'ta İl Emniyet Müdürlüğüne kayıp başvurusuyla aranmasına başlanılan Doku'nun bulunması için ilk günden itibaren yapılan çalışmalar ve gelişmeler şu şekilde:

Gülistan Doku'nun bulunması için polis önce Rusya vatandaşı olan erkek arkadaşı Zainal Abarakov ve üniversitedeki arkadaşlarının bilgisine başvurarak kentteki MOBESE kayıtlarını incelemeye aldı.

DOKU’YA AİT MAKAS, NOT VE RESMİ EVRAK, BULUNDU

Yapılan ilk değerlendirmelerde, Doku'nun en son Uzunçayır Baraj Gölü üzerindeki Sarı Saltuk Viyadüğü üzerinde görüldüğünün tespit edilmesi üzerine, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ekipleri ve kente gelen arama kurtarma ekiplerince baraj gölü ve göle su sağlayan Dinar Deresi ile çevrelerinde arama çalışması başlatıldı.

Ardından kente gelen su altı arama kurtarma ekipleri ve dalgıç polisler, AFAD ekipleri ile Munzur Doğa Sporları ve Arama Kurtarma Derneği (MUDAK) gönüllülerinden oluşan 70 kişilik ekibin katılımıyla çalışmalar genişletildi.

Gölde yapılan ilk dalışlarda dalgıçlar, Doku’ya ait olduğu değerlendirilen makas, evrak ve not bulması üzerine soruşturma ve aramalar bu bölgede yoğunlaştırılarak Sarı Saltuk Köprüsü çevresinde drone, arama kurtarma ve iz takip köpekleriyle arama yapıldı.

KAYBOLMADAN ÖNCE ERKEK ARKADAŞIYLA TARTIŞTIĞI İDDİA EDİLDİ

Aramalar sürerken Doku'nun dayısı Mehmet Nurkan, gazetecilere yaptığı açıklamada, yeğeninin kaybolmadan bir gün önce erkek arkadaşıyla tartıştığını ve kaldığı öğrenci yurduna gitmediği için kayıp başvurusunda bulunduklarını anlattı.

Aynı süreçte Uzunçayır Baraj Gölü ve Dinar Deresi çevresinde yoğunlaştırılan çalışmalara, jandarma ve emniyete ait 3 dedektör köpeğin dışında Emniyet Müdürlüğü ekipleri drone, Deniz Kuvvetleri ile Jandarma Genel komutanlıklarının uzman personeli de kameralı su altı robotu ve sonar cihazıyla destek verdi. Kısa süre sonra çalışmalara Jandarma Komando Özel Asayiş Komutanlığı (JÖAK) görevlileri de katıldı.

ABARAKOV'UN İFADESİ ALINDI

Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan yazılı açıklamada, soruşturma kapsamında Doku'nun bulunması için erkek arkadaşının evinde arama yapılıp telefon kayıtlarının incelendiği aktarıldı.

Doku’nun son görüştüğü kişilerin ve erkek arkadaşının ifadesinin alındığı, ayrıca kent genelindeki kamera ve HTS kayıtları ile baz istasyonları bilgilerinin incelendiği belirtilen açıklamada, aynı çerçevede şehir giriş çıkışlarındaki Plaka Tanıma Sistemi (PTS) kayıtları incelenerek, Doku'nun il dışına çıkıp çıkmadığının belirlenmesine çalışıldığı kaydedildi.

Valilikten yapılan açıklamada, Gülistan Doku'nun Uzunçayır Baraj Gölü ile Dinar Köprüsü civarında AFAD, emniyet, jandarma ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığımıza bağlı su altı ekiplerince görüntüleme cihazları ve diğer ekipmanlarla titizlikle arandığı ve ailesinin çalışmalar hakkında düzenli olarak bilgilendirildiği savunuldu.

Doku'nun bulunması amacıyla gerçekleştirilen çalışmalara, İl Emniyet Müdürlüğünde görevli 64 özel harekat polisi de katılıp arazide arama yaptı.

Gülistan Doku'nun ablası Aygül Doku, Tunceli Baro Başkanı Kenan Çetin ile baroda açıklama yaparak, kardeşinin akıbetinin bir an önce açığa çıkarılmasını beklediklerini söyledi.

GÜVENLİK KAMERASI GÖRÜNTÜLERİ ORTAYA ÇIKTI

Aramalara rağmen bulunamayan Gülistan Doku'nun, 5 Ocak'ta Abarakov ile bir kafenin önünde buluşup konuştuğu güvenlik kameralarına yansıyan görüntüleri ortaya çıktı.

Doku’nun Abarakov ile bir süre konuştuktan sonra saat 11.19'da yanından ayrılıp bir caddeden karşıya geçerek saat 11.29'da bindiği minibüs ile buradan uzaklaştığı belirlendi.

Başsavcılıkça derinleştirilen soruşturmada ise Doku'nun ve Abarakov'un telefon görüşmelerini içeren HTS kayıtları incelendi. İncelemede, 5 Ocak'ta saat 12.25'te Doku'nun telefonundan sinyalin kesildiği ve aynı gün 16.24'te döküme yansıyan 4 saniyelik görüşmenin ise teknik bir hata olduğu saptandı.

Soruşturma ve aramalar devam ederken Doku'nun kaybolduğu 5 Ocak'ta Elazığ'dan Dersim’e giden özel bir araç sürücüsü, aracının kamerasına yansıyan görüntüleri savcılığa teslim etti.

SON GÖRÜLDÜĞÜ YER SALTUK VİYADÜĞÜ

PTS'nin incelenmesiyle aynı gün saat 12.24'te bölgeden geçen aracın kamerasına yansıyan görüntüde, saat 12.25'te Dinar Deresi üzerindeki Sarı Saltuk Viyadüğü'ndeki bariyerlerin arasında bir kişinin oturduğu saptandı.

Görüntüler inceleyen savcılık, genç kızın aracın bölgeden geçtiği gün saat 12.25'te telefonundan sinyal kesilmesini de dikkate alarak, görüntüdeki kişinin Doku olduğu üzerinde yoğunlaştı.

Soruşturma kapsamında, Doku'nun kafe önünde buluştuğu Abarakov ile yaptığı görüşmelerin içeriğinin dudak okuma yöntemiyle çözülmesi için konuştukları ana ilişkin görüntüler Ankara'ya gönderildi.

Aynı süreçte ortaya çıkan bir başka görüntüde, Doku'nun olay öncesi Abarakov ile konuşup ayrıldıktan sonra kara yolunun karşısına geçip bir süre telefonla görüşüp ardından yolcu taşımacılığı yapan bir minibüse binip bölgeden ayrıldığı saptandı.

gulistan-dan-150-gundur-haber-yok-asama-asama-surec-nasil-ilerledi-739041-1.

SOYLU: ÖZEL EKİP GÖREVLENDİRİLECEK

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 22 Şubat'ta Dersim’e gelerek partisi tarafından düzenlenen "Siyaset Akademisi" programına katıldı.

Programın ardından Gülistan Doku'nun ailesiyle görüşen Bakan Soylu, olayın araştırılması için özel ekip görevlendireceğini söyledi. Talimat üzerine Ankara'da oluşturulan özel ekip kente gelerek Gülistan Doku'nun kaybolmasıyla ilgili çalışma yaptı ancak herhangi bir sonuca ulaşılamadı.

150 GÜNDÜR HABER YOK

Bu deliller ışığında, dalgıçlar baraj gölünde, diğer ekipler de kıyıda 150 gündür arama çalışmasını sürdürdü.

Çalışmalara, AFAD görevlilerinin yanı sıra çeşitli kentlerden Dersim’e gelen başta Deniz Kuvvetleri Komutanlığı personeli, Jandarma Komando Özel Asayiş Komutanlığı (JÖAK), Jandarma Arama Kurtarma (JAK), Jandarma Sualtı Arama Kurtarma (SAK) ekipleri, çeşitli illerin Emniyet Müdürlüklerine bağlı dalgıç polisler, Büyükşehir Belediyeleri ve derneklerin arama kurtarma ekiplerinden oluşan 55 su altı ve su üstü arama kurtarma ekibi, 450'ye yakın personel, 30 bot, 7 su altı kamerası, 6 drone, 3 sonar, AFAD gönüllüleri, jandarma ve polis özel harekat timleri, jandarma ve polis arama kurtarma ekipleri, iz takip köpekleri ve askeri helikopter ile çalışmalar sürdürüldü.

AİLE İSYAN ETTİ: ÇALIŞMALAR SÜREKLİ AYNI NOKTADA YAPILIYOR

Gülistan Doku'nun annesi Bedriye Doku, sürekli aynı noktada arama yapıldığına dikkati çekerek, “Bizi oyalıyorlar” dedi.

Anne Doku, “Benim kızım kimseye bir şey yapmamıştı. Yetkililerden kızımı bulmalarını ve getirmelerini istiyorum. Kızım iki gün üst üste Zainal'ın evine gitti. Ama ne Zainal’ın babası ne de Zainal’ın ifadesi alınmadı. Bizim zorlamamız üzerine evlerinde ifade aldılar. Kadınlara çağrım; Gülistan'ı birlikte arayalım ve bu davanın peşini bırakmayalım. Ben her gün her dakika Gülistan'ı düşünüyorum. Barajı boşaltmaları için ne gerekiyorsa yapacağım, barajı boşaltın kızımı bulalım" diye konuştu.

Gülistan Doku'yu bulmak için yapılan çalışmalar sürüyor.

BirGün/AA/MA

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız