birgün

5° AÇIK

KADIN 18.10.2020 12:17

Gülistan Doku'nun ablası Aygül Doku: 'Bir sürü delil var, neden sorgulanmıyor?'

Dersim'de 5 Ocak 2020’den beri kayıp Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku’nun ablası Aygül Doku, Gülistan'ın üvey babası polis erkek arkadaşı Zaynal Abakarov'un neden sorgulanmadığını yetkililere sordu.

Gülistan Doku'nun ablası Aygül Doku: 'Bir sürü delil var, neden sorgulanmıyor?'

Dersim'de 5 Ocak'ta kaybolan üniversite öğrencisi 21 yaşındaki Gülistan Doku’dan, Uzunçayır Baraj Gölü Köprüsü’ndeki son görüntülerinin ardından bir daha haber alınamadı.

Gülistan’a ulaşamayan Doku ailesi, 6 Ocak’ta Dersim’e giderek kayıp başvurusunda bulundu. İlk arama çalışmaları başladığında herkes umutluydu. Fakat zaman geçtikçe gelişmeler ters yönde işledi. Soruşturmanın genişletilmemesi, Gülistan’ın ‘intihar’ etmiş olacağı konusundaki ısrar, umutların önünü tamamıyla kapattı.

Cumhuriyet Gazetesi'nin aktardığına göre; Valilik, aradan yaklaşık 2 ay geçtikten sonra önceki gün yeniden Gülistan Doku için su yüzeyi ve su dibinde arama çalışması başlattı.

Arama çalışmalarının aynı yerde 3’üncü kez başlatılmasını değerlendiren abla Aygül Doku, “İlk günden beri kardeşim o suda değil diyorum, kimse inanmıyor bana. Biz, aile olarak kızımızın orada olduğunu, intihar ettiğini düşünmüyoruz. Öldürüldüğünü düşünüyoruz. Gülistan neden intihar etsin ki? Gülistan, kaybolmadan bir gün önce benden hazırlık kitapları almamı istedi, bizler ile konuştu, intihar edecek bir sorunu yoktu” dedi.

Gülistan Doku’nun erkek arkadaşı Rus uyruklu Zaynal Abakarov’un neden sorgulanmadığını anlayamadıklarını belirten abla, “Her şeyini biliyordu ve Gülistan’ın başına her ne geldi ise kesinlikle bilgi sahibi. Buradan soruyoruz. Üvey babası polis Zaynal Abakarov, neden gözaltına alınmıyor ve neden sorgulanmıyor oysa bir sürü delil var ortada. Bu adam neden bu derece korunuyor anlamış değiliz” ifadelerini kullandı.

***

NE OLMUŞTU?

Dersim'de üniversitede okuyan kızları Gülistan Doku'dan haber alamayan ailesi, Diyarbakır'dan gelerek 6 Ocak'ta İl Emniyet Müdürlüğüne kayıp başvurusunda bulunmuştu. Doku'nun arkadaşlarıyla görüşen ve cep telefonu sinyallerini izleyen polis ekipleri, Doku'yu bulmak için çalışma başlatmıştı.

Genç kızın ailesi, Doku'nun kaldığı öğrenci yurdundaki odasında intihar mektubu bulup savcılığa teslim etmişti.

Daha önce de Doku'nun intihar ettiği değerlendirilen yerde kendisine ait bazı notlar, resmi evrak ve makas bulunmuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol