Gülsin Onay: Müzik zihni açar

21.04.2019 12:00 KÜLTÜR SANAT
KADİR İNCESU Akıllı Baykuş Platformu, Zuhal Müzik ve Ataşehir Belediyesi işbirliğiyle gerçekleştirilen ‘Genç Müzisyenlere Müzik Odaları Kuruyoruz’ projesi kapsamında dünyaca ünlü piyanistimiz Gülsin Onay Ataşehir’de eğitim gören 300 çocukla buluştu. Projeyle, sponsor destekleriyle Ataşehir’de seçilecek bir devlet okuluna, içinde çeşitli müzik aletleri bulunan ve çocukların keyifle faydalanabileceği bir müzik sınıfı kurulacak. Çocukların klasik müzikle tanışmasını […]

KADİR İNCESU

Akıllı Baykuş Platformu, Zuhal Müzik ve Ataşehir Belediyesi işbirliğiyle gerçekleştirilen ‘Genç Müzisyenlere Müzik Odaları Kuruyoruz’ projesi kapsamında dünyaca ünlü piyanistimiz Gülsin Onay Ataşehir’de eğitim gören 300 çocukla buluştu. Projeyle, sponsor destekleriyle Ataşehir’de seçilecek bir devlet okuluna, içinde çeşitli müzik aletleri bulunan ve çocukların keyifle faydalanabileceği bir müzik sınıfı kurulacak.

Çocukların klasik müzikle tanışmasını amaçlayan ve Ataşehir Belediyesi Mustafa Saffet Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinliğin ilk bölümünde Gülsin Onay çocukların sorularını yanıtladı. Onay, daha sonra Chopin, Mozart ve Ahmet Adnan Saygun’un eserlerinden oluşan bir konser verdi. Konser sonrası, hemen hemen hepsi ilk kez bir klasik müzik konserine gelen çocuklar da Gülsin Onay’a çiçek verip anı fotoğrafı çektirdiler.

Çocuklarla buluşma

Konser ve söyleşi sonrası Gülsin Onay ile bir sohbet gerçekleştirdik. 80 ülkede 2000’in üzerinde konser veren Gülsin Onay çocuklarla buluşmanın kendisi için çok önemli olduğunu söyledi.

Onay, daha önce de yalnızca çocuklar için konserler verdiğini belirterek, “Burada bir araya geldiğimiz çocuklardan da çok etkilendim. Müziği çok güzel dinlediler. Çok ilgiliydiler ve mutlu oldular, yüzlerindeki ifadeden bunu anladım. Akıllıca sorular sordular. Keyifli bir gündü” dedi.

Onay, ailelerin çocuklarını klasik müzikle tanıştırmalarının önemine dikkat çekerek şöyle konuştu: “Aslında çok güzel klasik müzik programları var, dinlenebilecek. Bir koroda söylemeleri ve enstruman çalmaları da önemli, imkânları çerçevesinde. Müzik zihni açar.”

Chopin yorumcusu

Uluslararası alanda ‘istisnai’ bir Chopin yorumcusu olarak değerlendirilen Gülsin Onay, “Chopin ile ilgili öğrendiğim her şey gözümde canlandırdığım kişiliğe ilave oldu, iç dünyasını keşfettim. En başta notaları ve yazdığı eserler beni çok küçük yaşlardan itibaren etkiledi. Sanki bana sırlarını açıklamış gibi geliyor. Her notasında onu hissederek çalıyorum” dedi.

Onay, “Ataşehir Belediyesi de 3 yıldır gerçekleştirdiği klasik müzik festivali ile çok güzel işlere imza atıyor. Muhteşem bir olay… Halit Akçatepe Sahnesi’ni de çok beğendim. Umarım Ataşehirli klasik müzik severlerle ileride daha da çok birlikte olma fırsatını yakalarız” diye konuştu.