birgün

28° AÇIK

Güneşe çıkarken sağlığınızdan olmayın

YAŞAM 02.06.2022 06:30
Güneşe çıkarken sağlığınızdan olmayın Fotoğraf: Pixabay
Abone Ol google-news

Haber Merkezi

Uzun süren soğuk havaların ardından haziranla birlikte kavurucu sıcaklar geldi. Güneşin sağlık için faydaları saymakla bitmiyor ancak güneş ışınlarına aşırı maruziyet beraberinde ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getiriyor. Uzman Dermatolog Dr. Füsun Bilgin Karahallı, güneşin cilt üzerindeki olumsuz etkilerini ve güneşten korunmanın yollarını anlattı.

Güneşten gelen ışınların kanser yapıcı etkisi bulunduğunu aktaran Uzm. Dr. Karahallı, şöyle konuştu: “Açık tenli bir kişi güneş ışınlarına karşı daha hassas. Bunun yanında çocuklar, yaşlılar ya da ailesinde cilt kanseri öyküsü olanlar güneş ışınlarına çok daha fazla dikkat etmeli. UV ışınlarının en yoğun olduğu öğle saatlerinde, ışınlara çok uzun süre maruz kalınması sonucu ışınlar vücutta birikici etki yaparak cilt hasarına neden oluyor. Direkt ışınların haricinde asfalt ve kumla yansıyan ışınlar da cilde hasar veriyor.”

Dr. Füsun Bilgin Karahallı, Uzman DermatologDr. Füsun Bilgin Karahallı, Uzman Dermatolog

Karahallı, alınması gereken 3 önlemi şöyle sıraladı:

1 - Güneş koruyucunuz bu 5 özelliğe sahip olmalı:
•Geniş spektrumlu yani hem UVA hem de UVB ‘ye karşı etkili olmalı.
•Suya ve terlemeye dayanıklı olmalı.
•Cildi tahriş etmemeli.
•Toksik olmamalı.
•Yeterli bir SPF’ye yani güneş koruma faktörüne sahip olmalı.

2 - Her cilt tipine göre güneş koruyucu değişir:
Güneş koruyucular cilt tipi ve ten rengine göre değişir. Örneğin, kuru cilde sahip olanlar daha yoğun kıvamlı ürünleri kullanır, yağlı ciltler daha akışkan kıvamda ve yağlı olmayan ürünler kullanmalı.

3 - D vitamini için 15-20 dakika güneş yeterli:
Mart ve ekim ayları arası D vitamini açısından en etkili dönem. Bu aylarda özellikle 11.00 ve 15.00 saatleri arası D vitamini için en uygun saatler. D vitamini alabilmek için saatlerce güneşte kalmak son derece sağlıksız. 15-20 dakika kol, dirsek altı, bacak ve diz altı bölgelerinin güneş görmesi yeterli. Şapka ve gözlük kullanımı da yaz aylarında güneşin zararlı etkilerine karşı, sınırlı da olsa, koruyuculuk sağlayabilmekte.

YILLARA GÖRE FİYAT ARTIŞI:

Yüksek enflasyon ve döviz kurundaki yükseliş güneş kremlerinin fiyatını da etkiledi. Tatil planları yükselen fiyatlar nedeniyle yurttaşın gözünü korkuturken standart bir güneş kreminin fiyatı geçtiğimiz yıla göre 3 kat arttı. Raflardaki güneş kremlerinin fiyatı 400 TL’ye yaklaştı. Yandaki tabloya göre fiyatlar yıllara göre dudak uçuklattı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol