birgün

-1° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 03.12.2021 16:50

Güney Afrika Cumhuriyeti'nde, 5 yaş altı Covid-19 vakalarında keskin artış

Güney Afrika'da 5 yaş altı Kovid-19 vakalarında "keskin" artış yaşanıyor. Konuya ilişkin uyarılarda bulunan Güney Afrika Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü yetkilisi Waasila Jassat: "5 yaş altı vakalardaki bu artış eğilimi, daha önce gördüklerimizden çok farklı" dedi.

Güney Afrika Cumhuriyeti'nde, 5 yaş altı Covid-19 vakalarında keskin artış

Yeni tip koronavirüsün (Covid-19) Omicron varyantının ilk kez tespit edildiği ülkelerden Güney Afrika Cumhuriyeti'nde, 5 yaş altı Covid-19 vakalarında "keskin" artış yaşandığı bildirildi.

Güney Afrika Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü (NICD) yetkilisi Dr. Waasila Jassat, ülkede 5 yaş altı Covid-19 vakalarında yaşanan keskin artışın endişe verici olduğunu ifade ederek "5 yaş altı vakalardaki bu artış eğilimi, daha önce gördüklerimizden çok farklı" dedi.

ÇOCUKLARIN ÇOĞUNUN AİLESİ AŞILANMAMIŞ

Jassat, bu yaş aralığındaki çocuklarda Covid-19 nedeniyle hastane başvurularda da ciddi artış yaşandığını belirterek "Şu anda hastanelere en yüksek başvuruyu 60 yaş üstü nüfusun ardından 5 yaşın altındakiler yapıyor" diye konuştu.

Hastaneye yatırılan çocukların çoğunun ebeveynlerinin aşılanmamış olduğunun tespit edildiğine dikkati çeken Jassat, 12-17 yaş aralığının aşılanma oranlarının da düşük seviyelerde olduğunu ifade etti.

Güney Afrika Sağlık Bakanlığı verilerine göre, son 24 saatte kaydedilen 11 bin 535 vakayla ülkedeki toplam Covid-19 vaka sayısı 2 milyon 988 bin 132'ye yükseldi.

Virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 21 artarak 89 bin 843'e çıktı.

AA