birgün

24° AZ BULUTLU

DÜNYA 16.06.2020 01:47

Güney Afrika Cumhuriyeti'nde 98 öğretmen ve bin 800 öğrencide koronavirüs tespit edildi

Güney Afrika Cumhuriyeti'nde en fazla vakanın görüldüğü Western Cape eyaletinde 98 öğretmen ve bin 800 öğrencide Covid-19 tespit edildi

Güney Afrika Cumhuriyeti'nde 98 öğretmen ve bin 800 öğrencide koronavirüs tespit edildi

Eğitimin yeniden başladığı Güney Afrika Cumhuriyeti'nin bir eyaletinde 98 öğretmen ve bin 800 öğrencide yeni tip koronavirüs (Covid-19) tespit edildi.

Western Cape Eyaleti Eğitim Bakanı Debbie Schafer, eyaletteki bazı öğretmen ve öğrencilerde Covid-19 tespit edilmesi nedeniyle okullarda yeniden dezenfeksiyon yapılacağını açıkladı.

Schafer, "Western Cape eyaletinde en az 98 öğretmen ve bin 800 öğrencide Covid-19 tespit edildi" dedi.

Okullar açılmadan önce 1537 öğrencide Covid-19 tespit ettiklerini dile getiren Schafer, okulların açılmasının virüsün yayılmasına çok fazla etki etmediğini iddia etti.

Schafer, "Okullar 1 Haziran'dan itibaren açıldıktan sonra Eğitim Bakanlığı olarak 16 milyon dolar harcama yaptık ve okullara temizlik malzemesi ile eldiven dağıtarak önlem almaya çalıştık" diye konuştu.

Ülkedeki bazı muhalif liderler ise okulların açılmasının erken olduğu görüşünü savunuyor.

VAKA SAYISI 70 BİNİ GEÇTİ

Güney Afrika Cumhuriyeti'nde Covid-19 vaka sayısı 70 bin 38'e yükseldi, 38 bin 531 kişi iyileşirken 1480 kişi hayatını kaybetti.

Güney Afrika Cumhuriyeti, Afrika'da en fazla Covid-19 vakasının görüldüğü ülke özelliğini korurken ölüm oranlarında ise Mısır'dan sonra ikinci sırada yer alıyor.

AA

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız