birgün

23° AZ BULUTLU

Güney Kıbrıs, Atatürk'ü öven kitabı müfredattan çıkardı

Güney Kıbrıs'ta Eğitim Bakanlığı, Mustafa Kemal Atatürk'ün övüldüğü bir ders kitabını müfredattan çıkarttırdı.

DÜNYA 10.09.2021 12:14
Güney Kıbrıs, Atatürk'ü öven kitabı müfredattan çıkardı
Abone Ol google-news

Güney Kıbrıs'ta ortaokulda öğretilen bir ders kitabı, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ü övdüğü gerekçesiyle Eğitim Bakanlığının talimatıyla müfredattan çıkarıldı.

Bakanlık daha önce ortaokul öğretmenlerine gönderdiği bir e-postada, öğretmenlerden "öğrencilere dağıtmadan önce kitabın 36'ncı sayfasını yırtmalarını" istemişti.

Söz konusu talimat, bu e-postaların sosyal medyaya sızmasının ardından kamuoyuna da yansımıştı. Yırtılması istenen sayfada, "Türkiye'nin en büyük kahramanı" olarak tanımlanan Atatürk'ün kişilik özellikleri övülüyordu.

DW Türkçe'de yer alan habere göre öğretmenlere yönelik talimatın kamuoyunda aldığı tepkiler üzerine Eğitim Bakanlığı bu kez kitabı tamamen müfredattan çıkarmaya karar verdi.

guney-kibris-ataturk-u-oven-kitabi-mufredattan-cikardi-920023-1.

Atatürk'ün övülmesi gereken bir lider olmadığını ileri süren Eğitim Bakanlığı, "Bu nedenle onun kişiliğini ve 'liderliğini' tanıtan hatta öven ders kitaplarının kabul edilmesi mümkün değil" açıklamasında bulundu. "Atatürk'ün adı, Ermeni soykırımı gibi insanlığa karşı işlenmiş suçlarla doğrudan bağlantılıdır" iddiasında bulunan Bakanlık, modern eğitimin "böylesi tarihi suçları güzelleştirme girişimlerine ödün vermeyeceğini" savundu.

DIŞİŞLERİNDEN KINAMA

Rum kesiminde alınan karar, Türkiye Dışişleri Bakanlığı tarafından da kınandı.

Bakanlığın açıklamasında, "Verilen talimat, Rum Yönetiminin ülkemize ve KKTC'ye karşı çarpık zihniyetinin ulaştığı radikal düzeyi ortaya koymaktadır. GKRY'nin bu çağdışı, düşmanca ve kabul edilmez tutumunu şiddetle kınıyoruz. Kıbrıs meselesini yıllardır çözümsüzlüğe mahkum eden GKRY'nin bu son eylemi, Ada'da Kıbrıs Türkleriyle sadece iktidarı ve refahı paylaşmaya değil, birlikte yaşamaya dahi tahammüllerinin olmadığını göstermektedir" denildi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun