birgün

21° AÇIK

Güney Kore eski Devlet Başkanı Park, 5 yıl sonra serbest bırakıldı

Yolsuzluk suçlamasıyla 22 yıl hapis cezasına çarptırılan eski Devlet Başkanı Park Geun-hye, hükümetin çıkardığı aftan yararlanmasının ardından bugün serbest bırakıldı.

DÜNYA 31.12.2021 14:48
Güney Kore eski Devlet Başkanı Park, 5 yıl sonra serbest bırakıldı
Abone Ol google-news


Yolsuzluk ve görevi kötüye kullanma suçlarından hüküm giyen ve 22 yıllık hapis cezasını çekmek üzere tutuklu bulunan 69 yaşındaki Güney Kore eski Devlet Başkanı Park Geun-hye, hükümetin, ulusal birliği güçlendirmeye yardımcı olacağı gerekçesiyle çıkarılan aftan Park’ın da faydalanacağını açıklaması üzerine bugün serbest bırakıldı.

İHA'nın haberine göre af kararının ardından Park’ın avukatı, eski başkanın, hükümet yönetiminde olan Moon Jae-in’e af kararı için teşekkür ettiğini ve zor bir karar verdiğini söylediğini iletti. Park’ın serbest kalmasını isteyenler, eski başkanı çiçeklerle karşılarken diğer gruplar ise kararı protesto etti.

Park, yılbaşı öncesinde aftan yararlanması planlanan 3 bin 96 kişi arasına dâhil edilirken 66 yaşındaki eski Başkan için verilen kararda politikacının kötüleşen sağlık durumunun da etkili olduğu öğrenildi. 2019 yılında omzundan ameliyat olan Park, bu yıl içinde kronik omuz ve bel ağrısı nedeniyle 3 kez hastaneye kaldırılmıştı.

PARK'IN TUTUKLANMASI

Ülkenin demokratik olarak seçilmiş ilk lideri olan 69 yaşındaki Güney Koreli Eski Başkan, mahkeme tarafından Ocak ayında, bir arkadaşıyla birlikte şirketten zimmetine para geçirmek ve gizli anlaşmalar yapmak suretiyle tutuklanmıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol