birgün

10° PARÇALI BULUTLU

Günlük kiralık ev bildiriminde bulunmayan kişiye 80 bin lira para cezası verildi

Antalya'da, evini farklı zamanlarda 3 farklı yabancı turiste günlük olarak kiraya veren kişiye, kiralama faaliyetlerini GİYKİMBİL sistemine bildirmediği için 80 bin 358 lira ceza verildi.

GÜNCEL 16.08.2022 17:26
Günlük kiralık ev bildiriminde bulunmayan kişiye 80 bin lira para cezası verildi
Abone Ol google-news

Antalya'nın Alanya ilçesinde evini günübirlik kiraya veren ancak Geçici İkamet Yerleri Kimlik Bildirme Sistemi'ne (GİYKİMBİL) bildirimde bulunmayan kişiye 80 bin 358 lira ceza uygulandı.

İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, ilçe genelinde günlük kiralık evlere yönelik denetim yaptı.

Konutunu, farklı zamanlarda 3 farklı yabancı turiste günlük kiralayan kişiye, GİYKİMBİL sistemine herhangi bir bildirimde bulunmadığı gerekçesiyle 80 bin 358 lira cezai işlem uygulandı.

Denetimde ayrıca, günübirlik evlerle ilgili, saatlik ve günlük gibi süre şartı aranmaksızın kazanç amacı güdülen kiralama faaliyetlerinin GİYKİMBİL sistemine bildirilmesinin zorunlu olduğu ve buna ilişkin tespit çalışmalarının devam edeceği yönünde bilgilendirme yapıldı.

Günübirlik kiralan evlerde konaklayanlara kimlik bildirimi ve bu evlerde "her an ulaşılabilecek" mahiyette sorumlu işletici bulundurma zorunluluğu getirilmişti. Yönetmelikle, daha önce yönetmelik ekinde yer alan, buralarda çalışanlara ait kimlik bildirim belgesi, işletici kimlik bildirim belgesi ve konutta kalanlara ait kimlik bildirim belgesi ise yürürlükten kaldırılmıştı.

AA

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun