birgün

20° PARÇALI AZ BULUTLU

Güntekin Onay: beinsportsiptal hashtag’ini anlamak mümkün değil

Spor yorumcusu Güntekin Onay, "Taraftarların ‘beinsportsiptal’ hashtag’ini anlamak mümkün değil. beIN Sports ligin yayıncısı olarak kulüplere yüz milyonlarca dolar ödüyor. Kulüplerin en önemli gelir kaynağı yayın" dedi.

SPOR 05.08.2020 14:54
Güntekin Onay: beinsportsiptal hashtag’ini anlamak mümkün değil
Abone Ol google-news

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından açıklanan harcama limitleriyle ilgili olarak değerlendirmelerde bulunan spor yorumcusu Güntekin Onay, "Süper Lig kulüpleri toplam 15 milyar TL borçlu. Ligi kapatsanız, eldeki tüm futbolcuları satsanız, bu borcun yarısını dahi karşılamıyor. Zira ligdeki tüm futbolcuların ederi maksimum 5 milyar TL. TFF’nin kulüplere harcama limiti koyması doğru ancak bu uygulamanın kamuoyunda kabul görmesi için daha şeffaf ve anlaşılır olmalı" ifadesini kullandı.

TFF'nin kulüplere koyduğu harcama limiti özellik Fenerbahçe taraftarları tarafından tepkiyle karşılanmıştı. Listenin zirvesinde Galatasaray yer aldı. Galatasaray’ın harcayabileceği maksimum tutar 429 milyon 42 bin 297 lira olarak belirlenirken, yüzde 15’lik sapma tutarıyla birlikte bu rakam 493 milyon 398 bin 642 liraya yükseliyor. Listenin ikinci sırasında ise Beşiktaş yer aldı. Siyah beyazlılar için belirlenen harcama limiti 259 milyon 217 bin 149 lira olurken, yüzde 15’lik sapma tutarıyla birlikte 298 milyon 99 bin 722 lira oluyor. Üçüncü sırada yer alan Fenerbahçe’nin harcama limiti ise 154 milyon 411 bin 381 lira olarak belirlendi.

Güntekin Onay, değerlendirmelerine şöyle devam etti:

"KLFFP talimatı 89. madde ve ek XII’ye göre kulüplerin futbolcu ücretleri, teknik kadro maaşları ve menajer ödemeleri kısıtlanıyor. Ama kamuoyuna doğru düzgün anlatılamıyor sanki bu durum. Uygulamanın daha şeffaf olması açısından La Liga’daki modeli daha doğru buluyorum. La Liga her kulübe toplam ödeyebileceği futbolcu maaşı kısıtlaması koyuyor sadece. Zaten Süper Lig, bonservis tablosunda 3 sezondur kârda. 2019-20’de toplam 86 milyon euro'luk oyuncu satılmış, 75 milyonluk alınmış. 11 milyon kar.

Süper Lig’in esas büyük sıkıntısı astronomik futbolcu maaşları. TFF’nin yerinde olsam daha basit bir matematikle, şeffaf ve anlaşılır şekilde her kulübe bir maaş limiti açıklardım. Aynen La Liga gibi. TFF’nin en büyük sorunu, kendini futbolun patronu sanması. Hayır siz futbolun patronu değilsiniz, memurusunuz. İşiniz kural koyup komut vermek değil; anlatmak, açıklamak, ikna etmek.

Yabancı sınırında kamuoyunu ikna edemediniz, Süper Lig’deki takım sayısı konusu kaosa döndü. Harcama limitini de açıklayamamanıza şaşırmıyorum ben.

TFF harcama limitleriyle ilgili kamuoyunu aydınlatacak şeffalıkta bir bildiri yayınlamak zorunda.

Neden Gaziantep ve Çaykur Rize’nin harcama limitleri yüksek, neden Gençlerbirliği ve Ankaragücü’nünki düşük, neden G.Saray’a şu kadar, Fenerbahçe’ye bu kadar verildi vs. bunları kamuoyuna detaylı açıklaması gerekiyor.
Çünkü insanlar bazı rakamları mantıkla örtüştüremiyor. Şu bir gerçek ki; TFF’de birileri elinde kağıt kalem kafalarından bu rakamları uydurmuyor. Bu tabloyu ortaya çıkaran faktörler nelerse mutlaka detaylı şekilde açıklanmalı. Bir diğer konuya gelince...

#beinsportsiptal KAMPANYASINA ELEŞTİRİ

"Taraftarların ‘beinsportsiptal’ hashtag’ini anlamak mümkün değil. beIN Sports ligin yayıncısı olarak kulüplere yüz milyonlarca dolar ödüyor. Kulüplerin en önemli gelir kaynağı yayın. Hatta pandemi sürecinde hemen hemen tek gelir kaynağı... beIN Sports Türk futboluna bu kadar büyük bir katkı yaparken harcama limitlerinden kaynaklanan tartışmada nasıl bir etkisi olabilir, bunu anlamak mümkün değil.

beIN tam tersine ister ki kulüpler dünya çapında yıldızlar getirsin, güçlü kadrolar kursun, lig daha rekabetçi oynansın."

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol