Opera sanatçısı ve BirGün yazarı Güvenç Dağüstün, yandaş Selman Öğüt hakkında attığı bir tweet nedeniyle 'haraket' suçlamasıyla gözaltına alındı. Dağüstün, ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

Güvenç Dağüstün serbest bırakıldı: Gözaltı gerekçesi 'Selman Öğüt'e hakaret'

Opera sanatçısı ve gazetemiz yazarı Güvenç Dağüstün, AKP'ye yakınlığı ile bilinen Selman Öğüt'e hakaret ettiği gerekçesiyle gözaltına alındı. Dağüstün, ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

Gözaltına alındığına dair bilgiyi Twitter hesabından paylaşan Dağüstün, şunları yazdı:

Sabiha Gökçen Havalimanı’nda gözaltına alındım. Konu: Hakaret

Kime? Henüz bilmiyoruz….

Anadolu Adliyesi’ne götürüleceğim. Bakalım anlayacağız.

Dağüstün, "İlgi alaka gösteren herkese teşekkür ederim. Telaşlanacak bir durum yok. Sabiha Gökçen Havalimanı Karakolu’nda bekliyorum. Araç gelip adliyeye götürecek. Konuyu o zaman anlayacağız. Bir an önce ifade verip akşamki Gümüşlük konserime yetişeceğimi umuyorum" ifadelerini kullandı.

SERBEST BIRAKILDI

Dağüstün daha sonra serbest bırakıldığını bildirdi.

Dağüstün, polise verdiği ifadesini palaştı:

Suçlandığım tweeti attığımı kabul ediyorum. Herhangi bir hakaret kastım yoktur. Kişi sıklıkla televizyon programlarında görüş ifade eden kamuya mal olmuş bir kişidir. Alıntıladığım tweetinde akademisyen sıfatına hiç yakışmayacak şekilde SMA'lı çocuklar için yapılan bir kampanyaya destek veren farklı siyasi partilerden liderleri teröre destek veriyormuş gibi göstermeye çalışmıştır. İnsanların aklıyla alay eden bu tweete karşılık yine kamuya mal olmuş bir videodan hemen herkesin bildiği bir alıntı söz ile cevap verdim. Bu bir espridir. Hatta devamındaki tweete de bu videoyu ekleyerek duruma açıklık getirdim. Ben 25 yıllık bir sanatçı 15 yıllık bir gazeteci yazar olarak düşüncelerimi hakaret etmeden ifade edebilecek yetkinlikteyim.

Ancak şunu ifade etmeliyim: Bu memleket rengini kaybetti, ışığını kaybetti. Buna sebep olanların bir eli yağda bir eli baldayken biz bu kadar derdin tasanın içinde halen muhalif görüşlerimizi bile espri ile anlatmaya çalışıyoruz.

Ama espri anlayışları Misvak Mecmuası seviyesinde olanların bunu anlamalarını tabii ki beklemiyoruz.

Esprimi açıklamak zorunda kaldığım için de sizlerden özür diliyorum.

Ayrıca;

Az çok tanımam bir sanatçı olduğuma inanıyorum ve en azından isteyen herkesin bana ulaşabildiğini biliyorum.

Bu açıdan taşındığım evime yapılan tebligat dışında bana bir telefon edilmemesi, bir mesaj atılmaması bugün burada olmama sebeptir.

Bu anlamsız yakalama kararının infazı nedeniyle belki de 1 yıl sonraki ilk konserimi kaçıracağım.

Ben 1 yıldır konser vermeyi bekliyorum ama espri anlayışı olmayan bir vatandaşın hakaret suçlamasıyla bugün uçağa binecekken alındım 4 saattir gözaltındayım.

Suçsuzum. Öncelikle serbest bırakılmamı dava sonunda da beraatimi talep ediyorum.