birgün

28° AÇIK

GÜNCEL 17.07.2021 08:25

“Güvenlik şube müdür vekili, Boğaziçi Üniversitesi’nde daha sert müdahale için para dağıttı” iddiası

Görevden alınan kayyum rektör Melih Bulu’nun atadığı koruma ve güvenlik şube müdürlüğü vekillinin, güvenlik görevlilerine öğrencilere daha sert müdahalede bulunmaları için para dağıttığı iddia edildi.

“Güvenlik şube müdür vekili, Boğaziçi Üniversitesi’nde daha sert müdahale için para dağıttı” iddiası

Görevden alınan kayyum rektör Melih Bulu’nun atadığı Koruma ve Güvenlik Şube Müdürlüğü vekilli Alparslan Çepni’nin güvenlik görevlilerine öğrencilere daha sert müdahalede bulunmaları için para dağıttığı iddia edildi.Söz konusu iddia, güvenlik görevlilerinin yazışmalarına da yansıdı.

Cumhuriyet'ten Bilal Çelik imzalı habere göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararıyla Boğaziçi Üniversitesi Rektörü olarak atanan Melih Bulu, 6,5 ay sonra yine Erdoğan’ın kararıyla görevden alındı. Melih Bulu, atandıktan sonra öğrenci ve akademisyenlerin ‘sertlik yanlısı’ olarak nitelediği Alparslan Çepni’yi, Koruma ve Güvenlik Şube Müdürlüğü Vekilliği'ne atadı. Geçmişinde MHP’ye yakın Türk Eğitim-Sen’de de yöneticilik yapan Çepni’nin öğrencilerin protestolarında daha sert karşılık vermesi için emrinde çalışan güvenlik görevlilerine para dağıttığı öne sürüldü.

Çepni’nin öğrencilere sert müdahalede bulunan güvenlik görevlilerine, “yerine göre” kişi başı 200, 500 ve bin TL’ye yakın para dağıttığı iddia edildi. Okulda görevli bazı isimler de bu iddiayı doğruladı.

Güvenlik görevlilerinin yer aldığı whatsapp grubundaki yazışmada da para dağıtıldığı iddiası desteklendi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol