birgün

28° AÇIK

GÜNCEL 13.11.2018 07:33

Güvenpark’a otopark tehdidi

Güvenpark’a otopark tehdidi

BURCU CANSU burcucansu@birgun.net

Cumhuriyet’i simgeleyen Ankara’daki Güvenpark Anıtı, yeraltı otoparkı tehdidi ile karşı karşıya kaldı. Bakanlık, Güvenpark’taki minibüs duraklarının yeraltına yapılacak çok katlı otoparka alınmasının önünü açan imar planını askıya çıkarttı.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, bu planın parkın tarihi dokusuna ve anıtı tehlikeye sokacağına dikkat çekti. “Cumhuriyet tarihinin mekânsal yapısı bozularak yeni sisteme uygun rant oluşturuluyor” diyen Candan, yargı yoluna başvuracaklarını ve plan iptal edilene kadar mücadele edeceklerini söyledi. Güvenpark’ın Cumhuriyet’in mekânsal karşılığı olduğunu ve yeni sistemde bununla hesaplaşmak adına adımlar atıldığını vurgulayan Candan, şunları söyledi: “Tek adam rejiminde Cumhuriyet değerleri ile hesaplaşılırken kent de buna paralel yapılandırılıyor. Bu alan halka hizmet etmenin ve Cumhuriyet’e güvenmenin simgesi olduğundan yeni yönetim anlayışı bunu tamamen yok etmek istiyor.”

‘TARİHİ DOKU ZARAR GÖRÜR’
Candan, planda yer alan, “Ağaç dokusuna zarar vermeden ulaşım ve altyapı tesisleri yapılacak” maddesini de eleştirdi. Candan, “Buraya bir iş makinesi dahi girse ağaç dokusuna zarar verir. Tarihi anıt ve ağaçlar zarar görür” uyarısında bulundu. Candan, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Güvenpark’ın altına dükkan yapmayı da düşünüyorlar. Cumhuriyet tarihinin simgelerini ortadan kaldırmak için katliam projesi uygulanmak istiyorlar.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız