Güzel Sanatlar Fakültesi’nde öğrenciler, okulun işçisi olarak kullanılıyor

09.11.2019 14:29 EGE'DE BİRGÜN
Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin, depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle Narlıdere’den Buca’da bulunan Tınaztepe Kampüsü’ne taşınması ile sorunların daha da büyüdüğü bildirilirken, depodan bozma bir yere yapılmak istenen atölye için ağır malzemelerin öğrencilere taşıttırıldığı kaydedildi

NAMIK ALKAN

Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin, depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle Narlıdere’den Buca’da bulunan Tınaztepe Kampüsü’ne taşınması ile sorunların daha da büyüdüğü bildirildi. 2019-2020 Öğretim yılı başında Fakültenin Narlıdere’de bulunan kampüsünden, Tınaztepe kampüsüne taşınması ile Güzel Sanatlar Fakültesi’nde öğrencilerin yeni sorunlarla karşı karşıya kaldığı ifade edildi. Narlıdere’den Tınaztepe’ye bölüm malzemelerinin aralıklarla taşınması devam ederken, bu malzemelerin atölye olarak kullanılacak depolara taşınma işleminin ise öğrencilere yaptırıldığı kaydedildi.

Edinilen bilgilere göre dün (Cuma) Güzel Sanatlar Fakültesi Tınaztepe kampüsünde Seramik Bölümü öğrencilerine Narlıdere kampüsünden gelen atölye malzemeleri taşıttırıldı. Taşıttırılan malzemeler arasında seramik bölümünün ağır eşyaları olan mermer masa, torna, fırın ve demir dolaplarının da bulunduğu ifade edildi.

Anlatıldığına göre ana binadan 300-400 metre uzakta, bir depoya seramik atölyesi kurmak isteyen fakülte yönetimi, Narlıdere’den gelen atölye malzemelerini ders saatinde öğrencilere taşıttırdı. Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü başkanı Prof. Dr. Halil Yoleri ve bölüm başkan yardımcısı Doç. Dr. Efe Türkel’in gözetim ve talimatları ile yapılan malzeme taşıma işlemine öğrencilerin büyük tepki gösterdiği kaydedildi.

“YEDİ HAFTADIR OYALANIYORUZ”

Okulda korku ikliminin hâkim olduğunu belirterek isminin açıklanmasını istemeyen bir öğrenci, atölye olmadığı için yedi haftadır seramik bölümünde derslere başlanamadığını söyledi. Yedi haftadır oyalandıklarını anlatan öğrenci, derslerde sadece çizim yapabildiklerini ve uygulamalı eğitim yapamadıklarını dile getirdi.

Öte yandan atölye yapılmak istenen yerin öğrenci deposundan bozma ve yaklaşık 100 metrekarelik bir yer olduğu öğrenildi. Güzel Sanatlar Fakültesi’nin Seramik, Heykel, Geleneksel ve Grafik bölümleri için kullanılacak atölyede eğitim görmenin imkânsın olduğun anlatan öğrenci, her bir bölümün uygulama atölyesinin 120 metrekare civarında olması gerektiğini ve bu yüzden depodan bozma atölyede ders yapmanın neredeyse imkânsız olduğunu anlattı. Öğrenci, okulun işçisi olarak kullanıldıklarını ve eğitim haklarının ellerinden alındığını söyleyerek öğrencilerin Rektör Prof. Dr. Nükhet Hotar’dan sorunlara çözüm bulmasını istediklerini ifade etti.