birgün

26° AZ BULUTLU

BİRGÜN EGE 11.08.2020 10:54

Güzelbahçe’de asfalt araçları, jandarma eşliğinde tarım arazisine girdi

İzmir Güzelbahçe'de tarım arazisine yapılmak istenen go-kart pisti için daha önceden alana girmesi engellenen asfalt araçları jandarmayla beraber alana girdi. Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce de BirGün’e yaptığı açıklamada işlemin tamamen hukuka aykırı olduğunu belirtti.

Güzelbahçe’de asfalt araçları, jandarma eşliğinde tarım arazisine girdi

BERKAY SAĞOL

İzmir Güzelbahçe'de tarım arazisine yapılmak istenen go-kart pisti için daha önceden alana girmesi engellenen asfalt araçları bu sabah jandarmayla beraber alana girdi. Jandarma ekiplerinin Seferihisar yolu girişinden başlayarak Yelki’ye kadar tüm yolları tuttuğu ve pist yapılmak istenen alana yakın bölgeden geçen vatandaşlara kimlik sorduğu öğrenildi. Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce de BirGün’e yaptığı açıklamada işlemin tamamen hukuka aykırı olduğunu belirtti.

ARAÇLAR ALANA GİRDİ

guzelbahce-de-asfalt-araclari-jandarma-esliginde-alana-girdi-767216-1.

Bu sabah ise jandarma ekiplerinin Seferihisar yolu girişinden başlayarak Yelki’ye kadar tüm yolları tuttuğu ve pist yapılmak istenen alana yakın bölgeden geçen vatandaşlara kimlik sorduğu öğrenildi. Yaşam savunucuları tarafından daha önceden engellenen şirketin araçlarının ise bilirkişi raporuna rağmen jandarma eşliğinde tarım arazisine girdiği bildirildi.

"DOĞA BÖYLE KATLEDİLİYOR"

Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce BirGün’e yaptığı açıklamada işlemin tamamen hukuka aykırı olduğunu belirterek, “Belediyenin yaptığı mühür henüz mahkemeden de bir karar çıkmamasına rağmen, mühür bugün jandarmalar nezaretinde sökülüp iş makineleri alana sokuldu. Ben bir belediye başkanı olarak kaçak inşaat konusundaki en önemli çalışmam, kaçak inşaatları tespit edip onları mühürlemektir. Bu tedbirimde benim elimden alınıyorsa, ben kaçak inşaatları nasıl önleyeceğim. Doğa böyle katlediliyor, doğa böyle yok ediliyor. Alandan ayrılmadım burada bölge haklıyla beraber nöbete devam ediyoruz” dedi.

ALTI GÜNDÜR NÖBET TUTULUYORDU

Güzelbahçe, Yelki Mahallesi’nde tarım alanı olan araziye go-kart pisti yapılmak istenmesine karşı, şirketin araçları bölgeye girmiş ve yaşam savunucuları araçların asfalt dökmesine izin vermemiş ve ardından alanda insan zinciri oluşturarak doğa nöbeti başlatmışlardı.

guzelbahce-de-asfalt-araclari-jandarma-esliginde-tarim-arazisine-girdi-767217-1.
Proje sahibi İzmir Karting Kulübü Başkanı Mehmet Yaman da alanda çalışmaları koordine ediyor

Bu arada Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na karşı açılanı davanın bilirkişi raporu da yayınlandı. İzmir 5. İdare Mahkemesi’nde görülen davada bilirkişi heyetinin raporunda, “Alanın dikili tarım arazisi konumunda olması ve bu nedenle go-kart eğitim pisti şeklinde tarım dışı kullanım altında kullanımının mümkün olmadığı, parsellerin hâlihazırdaki gerçek kullanımda bir bölümünün ve çevresinin zeytin dikili tarım arazisi konumunda olması ve söz konusu pistin yapılması ile tarımsal alan bütünlüğünün bozulacağı ve zeytinlik alanlara zarar vereceği nedenleri ile kamu yararına uygun olmadığı kanısına varılmıştır" denildi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız