birgün

13° HAFİF YAĞMUR

ÇALIŞMA YAŞAMI 22.09.2019 16:52

H&M'de anlaşma sağlandı

H&M'de anlaşma sağlandı

H&M mağazaları ve genel müdürlük bünyesinde çalışan işçilerin örgütlü olduğu Koop-İş Sendikası ile H&M arasında toplu sözleşme imzalandı. İşyerinde 4 Ekim’de greve çıkma kararı alan Koop-İş ile şirket yetkilileri arasında 19 Eylül’de yapılan görüşmede anlaşma sağlandı.Koop-İş’ten yapılan açıklamaya göre toplu iş sözleşmesi 1 Haziran 2019 ile 31 Aralık 2021 tarihleri arasında geçerli olacak.

Çalışma planı bir ay önceden belirlenecek

İşçilerin haftada iki gün izin hakkı elde ettiği anlaşmada kısmi süreli çalışanların çalışma takviminin belirlenmesinde de düzenlemeye gidildi. Düzenlemeye göre kısmi süreli çalışanların çalışma planları en geç bir ay öncesinden duyurulmuş olacak.Ayrıca çalışanların belirlenmiş aylık çalışma planları makul, meşru ve geçerli bir sebep olmaksızın tek taraflı olarak değiştirilemeyecek.

Toplu iş sözleşmesiyle ücretlerin en geç ayın beşinci işgününde ödenmesi kararlaştırılırken, 2019 yılında ücretlere yapılan zamma ilave olarak 1 Haziran 2019’dan itibaren yüzde 3 oranında zam yapılacak.

1 Ocak 2020 itibariyle asgari ücretin altında kalan ücretlere asgari ücrete gelen artış uygulandıktan sonra yüzde 3 oranında zam yapılacak. Yine 1 Ocak 2020 itibariyle asgari ücretin üzerindeki ücretlere yüzde 8 oranında zam yapılacak.

1 Ocak 2021 itibariyle asgari ücretin altında kalan ücretlere asgari ücret zammı uygulandıktan sonra yüzde 3 oranında zam yapılacak.1 Ocak 2021 itibariyle asgari ücretin üzerindeki ücretlere yüzde 9 oranında zam yapılacak.

Anlaşmada ayrıca uyuşmazlığın temel sebeplerinden biri olan yemek yardımının tüm çalışanlar için 1 Eylül 2019’dan itibaren 27 TL, 1 Ocak 2020’den itibaren 29,16 TL ve 1 Ocak 2021’den itibaren 31,78 TL olması hükme bağlandı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız