birgün

6° AÇIK

GÜNCEL 04.09.2018 13:24

Haberleri yüzünden yargılanan gazetecinin bir yaşındaki oğlunun fotoğrafı suç unsuru oldu

Yaptığı haberler nedeniyle yargılanan gazeteci Sibel Hürtaş’ın dava dosyasına, oğlunun bir yaşındayken Hrant Dink anmasında çekilen fotoğrafı “suç unsuru” olarak konuldu

Haberleri yüzünden yargılanan gazetecinin bir yaşındaki oğlunun fotoğrafı suç unsuru oldu

BirGün / Ankara

Yaptıkları haberler nedeniyle yargılanan gazeteciler Sibel Hürtaş ve Hayri Demir’in tutuksuz yargılandıkları davanın ilk duruşmasına Perşembe günü Ankara 15’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlanacak.

10 buçuk yıl hapis cezası istenen gazeteci Sibel Hürtaş hakkında hazırlanan soruşturma dosyasında, oğlunun fotoğrafının “suç unsuru” olarak yer alması dikkat çekti. 19 Ocak 2015 tarihinde Ankara’da, Gazeteci Hrant Dink için düzenlenen anma töreninde çekilen fotoğrafta, Hürtaş’ın bu tarihte bir yaşında olan oğlunun elinde bir pankart yer alıyor. Pankartta, “Hepimiz Hrantız hepimiz Ermeniyiz” yazıyor.

Hürtaş’ın sosyal medya hesaplarından paylaştığı bu fotoğraf için dava dosyasında, “Hesabın herkes tarafından görülebilen (gizli olmayan) paylaşımları incelendiğinde suç unsuru olabileceği değerlendirilen paylaşımlar” notu yer alıyor.

Doğa fotoğrafı da suç unsuru

Gazeteci Hayri Demir’in dava dosyasında ise Ankara Çamkoru Tabiat Parkı’nda çektiği fotoğraflarının delil olarak gösterilmesi dikkat çekti.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, gazeteci Sibel Hürtaş ve Hayri Demir’in Türk Ceza Yasası’nın 216’ncı maddesinde düzenlenen, “Halkı kin ve düşmanlığa teşvik” ile Terörle Mücadele Yasası’nın 7’nci maddesinde düzenlenen, “örgüt propagandası” suçlarından 10 yıl 6 ay hapis cezasıyla cezalandırılmalarını talep etti.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız