birgün

15° HAFİF YAĞMUR

Hacı Lokman Birlik'in vücudu paramparçaydı

Şırnak'ta infaz edildikten sonra akrep aracına bağlanarak emniyete kadar yerlerde sürüklendiği iddia edilen Birlik’in otopsisine giren Sarıyıldız, "Vücudu paramparçaydı, dayanamadım otopsiden çıktım” dedi

GÜNCEL 04.10.2015 15:33
Hacı Lokman Birlik'in vücudu paramparçaydı
Abone Ol google-news

Elçin Yıldıral

Şırnak’ın Dicle Mahallesi’nde özel harekat timlerinin siviller üzerine ateş açması sonucu Bayındırlık binası önünde Hacı Lokman Birlik isimli yurttaş yaralandı. Ayağından vurulan Birlik’in yere düştüğü, daha sonra özel harekât timlerinin yanına gelerek infaz ettiği iddia edildi. Görgü tanıklarının anlatımına göre, Birlik’i öldüren polisler kafasına basarak fotoğraf çektirdi. Birlik’in HDP Şırnak Milletvekili Leyla Birlik’in eşinin kardeşi olduğu öğrenildi.

'Yüzünde çok sayıda mermi izi vardı'

HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, Birlik’in karnı ve yüzünde çok sayıda mermi izi olduğunu belirterek, “Çenesi dağılmış, karnı ve ayakları paramparçaydı. Daha fazla dayanamadım, otopsiden çıktım” diye konuştu.Vurulduğu yere gittiklerini de kaydeden Sarıyıldız, “Kanı hala yerdeydi, sürüklendiğini gösteren kan izleri duruyordu” dedi.

İnfazı, “Düşmanca duygularla yapılmış bir fiil” olarak değerlendiren Sarıyıldız, olaya ilişkin meclise soru önergesi vereceklerini belirterek şöyle devam etti: “Ancak bir netice alabileceğimizi düşünmüyorum. Çünkü şimdiye kadar bu tür katliamlara ilişkin çok sayıda soru önergesi verdik ancak hiçbirinden bir sonuca varamadık. Yargı idaresi teslim alınmış durumda. AKP hükümeti, nasıl yaparsanız yapın bunları sindirin demiş olmalı ki bu kadar cüretkâr davranabiliyorlar.”

Halkın çok öfkeli olduğunu dile getiren Sarıyıldız, “Halk çok ama çok öfkeli. Sabrı kalmadı. HDP olarak, bir arada eşit ve özgür yaşamaktan söz ediyoruz. Ancak halk bu söylediklerimize tepki gösteriyor artık. ‘Hangi kardeşlikten söz ediyorsunuz, kardeş kardeşe bunu yapar mı’ diyerek, bizlere kızıyorlar” diye konuştu.

‘Avuç içinden daha büyük yaralar vardı’

Ailenin avukatı Büşra Demir, Birlik’in otopsisine ilişkin bilgi verdi. Birlik’in normal bir ateşli silahla sağ ayağından yaralandığını belirten Av. Demir, daha sonra etkisi daha büyük olan bir silah kullanıldığının anlaşıldığını ifade etti. Av. Demir şunları kaydetti: “Birlik’in burnundan çeneye kadar olan kısmı tamamen yoktu. Göğsünde avuç içinden daha büyük bir yara vardı. Kalçası tamamen parçalanmıştı, kalçasıyla beli arasındaki et dökülüyordu. Vücudunda sacmanın yol açtığı yaralar vardı. Bu yaraların daha büyük ve tahrip edici bir silahın neden olduğunu düşünüyoruz. Akrep aracının üzerinde bu tür yaralara yol açabilecek bir silah bulunuyor. Buradan da ateş edilmiş olabilir. Savcı da yaraların normal bir kurşun ile oluşmadığını fark etti. Yakın mesafeden ateş edildiğini gösteren emareler bulunuyordu.”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol