birgün

14° AÇIK

DÜNYA 30.06.2016 07:55

Hafıza kaybettiren barış

“Türkiye IŞİD’in petrolünü satıyor” diyen Rusya da “Rusya Suriye’de sivilleri öldürüyor” diyen Türkiye de söylediklerini unuttu. Birbirlerini kıyasıya eleştiren yetkililerin ağzından adeta bal damlıyor

Hafıza kaybettiren barış

Türkiye’nin sınır ihlali yaptığı gerekçesiyle bir Rus savaş uçağını düşürmesinin ardından başlayan gerginlik sırasında karşılıklı olarak yöneltilen iddialar havada kaldı. İki ülkenin birbirlerine yönelik olarak ortaya attığı soruşturulması gereken suçlamalar arasında Rusya’nın “Türkiye IŞİD petrolünü satıyor”, Türkiye’nin de “Rusya Suriye’de sivilleri öldürüyor” iddiası yer alıyor. Ancak Türkiye’nin Rusya’dan özür dilemesiyle birlikte tüm bu karşılıklı suçlamalar yerini işbirliğine bıraktı.

Türkiye artık Moskova’ya döndü
Yeni sürecin başlamasıyla birlikte söylemlerde de değişiklik dikkat çekmeye başladı. Rusya'nın AB Daimi Temsilcisi Çijov, Ankara’nın Brüksel’le yaşadığı sorunların, Moskova ile barışmak için adım atmasının nedenlerinden biri olduğunu söyledi. Çijov, Türkiye ile çeşitli AB ülkeleri arasındaki sorunların kaçınılmaz olduğunu vurguladı.

"Türkiye, sadece Almanya ile değil, diğer AB ülkeleriyle de sorun yaşıyor ve bu sorunlar zamanla artacak" diyen Çijov, Ankara'nın bu nedenle Moskova'ya dönüş yaptığını vurguladı.


İşbirliği için engel yok
Rusya Federasyon Konseyi Savunma ve Güvenlik Komitesi Başkanı Viktor Ozerov da Ankara ile Moskova’nın terörle mücadele alanında işbirliği yapmasının önünde bir engel bulunmadığını belirtti. TASS'a konuşan Ozerov, terörle mücadele alanındaki ortak eylemlerin iki ülke ilişkilerinin iyileşmesini sağlayabileceğini kaydetti. Ozerov, "Rusya, ikili ilişkilerdeki duruma bakılmaksızın, diğer ülkelere terörle mücadele alanında destek sunmaya her zaman hazır" diye ekledi.Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova da İstanbul Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali'nde 41 kişinin ölmesine ve 239 kişinin yaralanmasına sebep olan saldırı için 'ortak acımız' ifadelerini kullandı. Zaharova Facebook hesabından yaptığı açıklamada, havalimanındaki saldırıları 'şeytanca bir katliam' olarak tanımladı.

Meclislerarası diyaloğa hazırız
Rusya Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matviyenko iseTürkiye Büyük Millet Meclisi ile diyaloga hazır olduklarını söyledi. Matviyenko, "Türkiye ile parlamentolararası diyalogu yeniden başlatmaya hazırız. Şu anda bunun hangi formatta gerçekleşeceğini düşünüyoruz" dedi.
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasındaki görüşmenin sonuçlarını olumlu bulan Matviyenko, "Nihayet Türk-Rus ilişkilerindeki engelleri kaldırmayı başardık. Şimdi ilişkileri geliştireceğiz" ifadelerini kullandı.

Türk-Rus ilişkilerinde 7 aylık sürede çok fazla değişiklik meydana geldiğini kaydeden Matviyenko, bu nedenle ilişkileri canlandırmak için zaman gerekeceğinin altını çizdi.

"Türkiye'nin özrü 7 ay gecikmeli gelse de, Türk-Rus ilişkilerinin normalleşmesi için önemli bir adım atıldı" diye devam eden Matviyenko, Putin ile Erdoğan'ın yaptığı telefon görüşmesinde varılan anlaşmalar sonrasında moralinin yerine geldiğini belirtti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol