birgün

25° PARÇALI AZ BULUTLU

Hafriyat atıklarının neden olduğu zarar gideriliyor

Türkiye’nin en büyük atık su arıtma tesisi olan Sincan’daki Ankara Merkezi Su Arıtma Tesisleri’ne izinsiz atılan hafriyat yığınları nedeniyle zarar gören kolektör hattının onarımına başlandı. ASKİ Genel Müdürü Erdoğan Öztürk, “İnsan sağlığı her şeyden önemli. Çalışmaları iki hafta içinde bitireceğiz” dedi

YEREL 21.02.2020 13:19
Hafriyat atıklarının neden olduğu zarar gideriliyor
Abone Ol google-news

BirGün / Ankara

Ankara’da son 10 yıldır denetimsiz ve izinsiz şekilde Sincan Organize Sanayi Bölgesi’ne atılan hafriyat yığınlarının neden olduğu göçük nedeniyle zarar gören kolektör hattının onarımına başlandı. ASKİ Genel Müdürü Erdoğan Öztürk, çalışmaların en geç iki hafta içinde tamamlanacağını söyledi. Çalışmaları yerinde inceleyen Öztürk, ekiplerin her türlü göçük riskine karşı titizlikle çalıştığını belirtti.

Türkiye’nin en büyük Atık Su Arıtma Tesisi olan Sincan Tatlar’daki Ankara Merkezi Atık Su Arıtma Tesisleri’ne giden kolektörün yapım ve onarım çalışmalarının en kısa sürede tamamlanacağı bildirildi. ASKİ Genel Müdürü Erdoğan Öztürk, çalışmalara ilişkin şu bilgileri verdi:

“İlk günden itibaren arızaya müdahale eden ekiplerimizin çalışmaları heyelan riskine karşı palyeleme yöntemi kullanılarak kontrollü şekilde ilerliyor. Önceliğimiz işçi sağlığı ve güvenliği. Tüm arkadaşlarımızı şu an burada baretlerini takmış şekilde gördüm. Sahadaki koordinatörler ile işçi sağlığı ve güvenliğinden sorumlu olan arkadaşlarımızın bu konuda son derece dikkatli ve özenli olmaları gerekiyor. Çünkü bizim için insan sağlığı her şeyden önemli. İşin aciliyeti de malum. Başkanımız Sayın Mansur Yavaş konuyu an be an takip ediyor. Başkanımızın talimatları doğrultusunda ekiplerimiz gece gündüz demeden özveriyle gerçekleştirdikleri çalışmalarla yapım ve onarım işini iki hafta içinde tamamlayacak.”

HAFRİYAT KALDIRILDI

Bölgeye atılan hafriyatların 125 bin metrekarelik alana yayılmasına rağmen kayan ve sorun yaratan zeminin ciddi ölçüde ıslahının yapıldığını ifade eden Öztürk, “350-400 bin metreküp hafriyat sahadan uzaklaştırıldı. Kademeli olarak yaptığımız palyelendirme çalışmasıyla, kalan kısmın hafriyatını da büyük ölçüde kontrol altına aldık. Böylece gelecekte de kanal üzerinde bir yük oluşmasının önüne geçerek sisteme zarar vermesine engel olacağız” diye konuştu.
Yapımı gerçekleştirilen betonarme karşılıklı perdenin 48 metre uzunluğunda olduğuna dikkat çeken ASKİ Genel Müdürü Erdoğan Öztürk, “Perde duvarın inşasının ardından döşemenin yapılmasıyla birlikte sistem tamamlanmış olacak” değerlendirmesinde bulundu.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun