Türkiye’de bu hafta sonu yurt genelinde sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Bu akşam başlayacak yasak, tam 56 saat sürecek ve pazartesi sabahı son bulacak. Yasak boyunca tekeller kapalı olacak ve marketlerde içki satışı yapılmayacak.

Hafta sonu alkol satışı yasak

Koronavirüs tedbiri olarak sunulan sokağa çıkma yasağına ek genelge kapsamında bu akşam 21.00'den 14 Aralık Pazartesi saat 05.00'e kadar alkol satışı yapılmayacak.

Sokağa çıkma yasağı boyunca, bakkal, market, manav ve kuruyemişçiler saat 10.00 ile 17.00 arasında açık olacak. Yurttaşlar, araç kullanmamak kaydıyla (engelli vatandaşlar hariç) işletmelerden alış veriş yapabilecek. Ancak alkol satışı yapılmayacak.

Alkol satma ruhsatı bulunan tekel bayileri bu akşam saat 21.00'de kapanacak ve 14 Aralık Pazartesi saat sabah 05.00'e kadar kapalı olacak.

Alkol satan büyük marketler ise, müşterilerine yasak boyunca açık olduğu saatler içerisinde alkol satışı yapamayacak.

TEKEL BAYİLERİ TEPKİLİ

Türkiye Tekel Bayileri Platformu Sözcüsü Özgür Aybaş, bu kararın tamamen ideolojik ve keyfi olduğunu söyledi ve şunları dile getirdi:

“Zaten saat 22.00 sonrası satış yasasıyla uğraşırken, şimdi bir de 20.00’ye çekildi. Ayrıca hafta sonu kapanma kararı alındı. Burada eşitlik ilkesine uymayan bir durum var. Geçen hafta zincir marketlere alkol satışı serbestken bizlere yasaktı. Meslektaşlarımız dükkânlarından ters kelepçeyle götürüldü. Biz duruma tepki gösterince alkolü tamamen yasakladılar.” Borçlarını ödemekte zorlandıklarını söyleyen Aybaş, şunları aktardı: “Ne kiramızı ödeyebiliyoruz ne başka bir şey. İntihar noktasına gelen meslektaşlarımız var. Bu konuda tarikatların baskısı mı var diye düşünüyoruz çünkü mantıklı bir açıklaması yok. Alkolle virüsün ne alakası olabilir? Virüs alkol satılan yerlere mi giriyor? Tamamen bir akıl tutulması yaşanıyor. Otoritenin insanlara nasıl yaşayacaklarını dayatması faşistçe bir tutumdur.”