birgün

22° AÇIK

Haftanın komedi filmleri

Bu haftanın komedi filmlerini ‘usturupsuz’ ve ‘usturuplu’ kategorilerine ayıra biliriz. Ata Demirer’in ‘Olanlar Oldu’ filmi saç baş yolduğumuz bu coğrafyada nefes aldırdı. Usturuplu, kaliteli, avama kaçmayan bir komedi

KÜLTÜR SANAT 23.01.2017 09:09
Haftanın komedi filmleri
Abone Ol google-news

Bu da nereden çıktı: Usturupsuz komedi

Bu da Nereden Çıktı – Why Him? filmi tam anlamıyla histerik bir komedi. Film aldığı reytinginin yani kabaca 17 yaş sınırının tüm avantajlarından faydalanıyor ve esprilerini en acımasız seviyede kullanıyor. Seth Rogen tarzı komedi anlayışını, yani ahmak, şaşkın ve kafası güzel komediyi, siz de seviyorsanız bu film tam size göre. Yok eğer sevmiyorsanız Jonah Hillin kaleminden çıkan ve James Franco’nun oynadığı bu komediyi pek beğenmeyebilirsiniz.

Eski yeni çatışması

haftanin-komedi-filmleri-236580-1.

Ned (Cranston) eşi ve küçük oğlu ile Michigan’da yaşayan, yerel matbaa şirketi olan gayet muhafazakâr bir aile babasıdır. Stanford Üniversitesi’nde okuyan kızı Stephanie (Zoey Deutch) ailesini eksantrik sevgilisi Laird (James Franco)ile tanıştırmak ve Noel’i hep beraber geçirmek üzere Kaliforniya’ya çağırır. Baba ve damat adayı çatışması pek yeni bir hikaye değil. Ancak sosyal filtresi olmayan, aklından geçeni söyleyen, erken yaşta Silikon Vadisi’nde mega zengin olmuş, dövmeli, patavatsız girişimci ile Michiganlı muhafazakâr ve küçük yerli işletmesi iflasın eşiğinde olan baba çatışması işi çok daha modern ve bir anlamda da politik bir çatışma içine sokuyor. Filmde en çok hoşuma giden de zaten filmin verdiği politik mesaj oldu; yeni jenerasyonun eski jenerasyonla aralarında bir köprü kurması ve birbirlerini ötelemeden yardımlaşmaya açık olmaları gerektiği.

Hızlı final

Dramatik rollerle hatırladığımız Breaking Bad’in yıldızı Bryan Cranston bu filmde bir harika. Unutmamalı ki kendisi kariyerine komedi ile başlamış. Yani bu filmle kendi özüne dönmüş diyebiliriz. Filmde bulunduğu tüm sahnelerde parlıyor. James Franco komedisine ise zaten alışığızdır ama bu filmde kendisi gerçekten çok eğlenmiş gözüküyordu. Filmin sonunda karakterlerin yaşadığı ani değişim ve Laird ile Stephanie’nin neden birlikte olduklarını anlayabileceğimiz sahne eksikliği filmin eksileri diyebilirim. Filmin korkmadan daha karanlıklara sürüklenmesini isterdim ama nedense ani bir dönüşle adeta korkmuşçasına hızlı bir mutlu sona ulaşıyor. Bu mutlu sonu da hakederek kazanılmış bir dönüşüm ile gösteremiyor. Üstüne üstlük bir de kendi kararlarını veren bağımsız kadın sosyal mesajını dayatmaya kalkışıyor. Tüm bu eksikliklerine rağmen Why Him? senenin en sevdiğim komedi filmlerinden ikincisi oldu. İlki ne derseniz, elbette ki bir Seth Rogen filmi...

***

Olanlar Oldu: Usturuplu komedi

haftanin-komedi-filmleri-236581-1.

Ata Demirer komedisi ile BKM komedi anlayışı birbiri ile iyi anlaşıyorlar. Bunun son örneği yeni filmi ‘Olanlar Oldu’da kendisini gösteriyor. Ünlü oyuncu Tyler Perry yöntemini kullanarak çoklu rollerle karşımızda. Kendisini hem kaptan Zafer hem de onun annesi Döndü karakterlerinde izliyoruz. Yani Ata Demirer’siz bir sahne filmde neredeyse yok. Bu aslında iyi bir şey çünkü yerli komedilerde hikâye anlamında bir beklentim hiç kalmadı o yüzden Ata Demirer’in komik bir sahnesini yakalayıp gülme şansım böylece daha yükselmiş oluyor.

Şarapçılara saygıyla

Açık söylemek gerekirse filmde pek gülmedim, güldüğüm çoğu sahne ise Döndü karakterinin bulunduğu sahnelerdi. Ata Demirer’in kendi gerçek karakterine çok yakın olarak yarattığını düşündüğüm Zafer karakteri ile film sadece komedi filmi olmaktan çıkıp dram tonu ağır basan bir filme de dönüşüyor. Ve bu komedi ve dram arası gelgitler biraz yorucu. Filmin en sevdiğim yanı şarapçı güzellemeleri eşliğinde Ege’de geçiyor olması. Ve her şeyin tatlı bir kucaklaşma ile hallediliyor olması. Saç baş yolduğumuz bu coğrafyada nefes aldırdı. Ata Demirer’in usturuplu, kaliteli, avama kaçmayan, ahlaksızlıktan prim sağlamayan filmlerinin hepsini diğer tüm yerli komedilere tercih ederim.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol