birgün

11° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 16.01.2020 13:14

Hafter, Berlin Konferansı'na katılacağını açıkladı

Libya Ulusal Ordusu lideri General Halife Hafter, 19 Ocak'ta Almanya'nın başkenti Berlin'de gerçekleştirilecek Libya Barış Konferası'na katılacağını açıkladı

Hafter, Berlin Konferansı'na katılacağını açıkladı

Libya Ulusal Ordusu lideri General Halife Hafter, Berlin Konferansı'na katılacağını duyurdu.

Berlin Konferansı, 19 Ocak Pazar günü, Almanya'nın başkenti Berlin'de gerçekleştirilecek.

Hafta başında Almanya Şansölyesi Angela Merkel, Berlin'de 19 Ocak günü Libya Barış Konferası'na ev sahipliği yapacaklarını duyurmuştu.

Konferansa, ABD, Rusya, İngiltere, Fransa, Çin, Birleşik Arap Emirlikleri, Türkiye, Kongo Cumhuriyeti, İtalya, Mısır, Cezayir’in yanı sıra BM, Avrupa Birliği (AB), Afrika Birliği ve Arap Ligi temsilcilerinin katılacak.

Libya'da Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başbakanı Fayiz es-Serrac ve Libya Ulusal Ordusu lideri Halife Hafter’in de konferansa davet edildiği belirtilmişti.

MOSKOVA'DAN AYRILMIŞTI

General Halife Hafter, ateşkes anlaşmasını imzalamadan Rusya’dan ayrılmıştı.

Hafter, görüşmelerin yapıldığı masadan pazartesi akşamı kalkmış, ateşkesi imzalamak için önce salı sabahına kadar süre isteyip ardından Moskova'dan ayrılmıştı.

ALMANYA DIŞİŞLERİ BAKANI MAAS, LİBYA'DA

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Halife Hafter ile görüşmek üzere Libya'ya gitti.

Maas, Bingazi'ye hareketinden önce yaptığı açıklamada, Berlin süreciyle Libya'da barış görüşmelerine başlama konusunda uzun zamandır en iyi fırsatın yakalandığını belirterek, "Aylardan beri ülke dışından gelen silah ve savaşçıların ölümcül akışını nasıl durduracağımızı müzakere ediyoruz. Bu konuda uzlaşmaya varmak için pazar günü tüm önemli uluslararası aktörleri masaya getireceğiz" ifadelerini kullandı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız